10.10.2018, 00:00

Penzistom priznajú výhodnejšiu sumu

Ak vlani dostával penzista starobný dôchodok 400 eur, na konci roka mu pridali 8,40 eura, pričom táto suma bola rovnaká pre všetkých. Na budúci rok bude mať tento penzista dôchodok zase o 10,40 eura vyšší. Ale ak má iný penzista starobný dôchodok 320 eur, ten dostane pridaných len 8,70 eura.

Penzistom priznajú výhodnejšiu sumu
Zdroj: Reuters

Od budúceho roka sa dôchodky budú priznávať podľa iných kritérií. Budú sa zvyšovať – okrem vyrovnávacieho príplatku – buď o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu, ktorá prislúcha danému druhu dôchodku.


Medziročný rast spotrebiteľských cien za prvý polrok 2018 podľa údajov zverejnených Štatistickým úradom bol 2,6 percenta. „To znamená, že dôchodky sa budú v budúcom roku zvyšovať buď o 2,6 percenta, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu podľa toho, čo bude pre dôchodcu výhodnejšie. Z toho vyplýva, že napríklad nekrátený starobný dôchodok sa zvýši buď o spomínaných 2,6 percenta, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu 8,70 eura," uvádza Daniela Rodinová z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Pre dôchodcu napríklad s penziou 320 eur bude teda výhodnejšia pevná suma, preto dostane 8,70 eura.

Kritérium na určenie sumy
Zvyšovanie dôchodkových dávok je naviazané na rast spotrebiteľských cien v domácnostiach dôchodcov – na takzvanú dôchodcovskú infláciu. Takýto mechanizmus zaručuje, že si penzisti môžu dovoliť kupovať napríklad aj drahšie potraviny, alebo sa im umožní nakupovať rovnaké množstvo tovarov a služieb ako doteraz.


Okrem zvyšovania podľa rastu cien obsahuje súčasný mechanizmus valorizácie minimálnu pevnú sumu valorizácie vypočítanú z dvoch percent priemernej sumy daného dôchodku. Minimálna suma na jednej strane garantuje minimálne zvýšenie pre všetkých dôchodcov počas deflácie, alebo väčšiny dôchodcov pri nízkej inflácii. Zároveň predstavuje aj prvok solidarity. Znamená to, že aj počas „normálnej“ inflácie je výhodnejšia pre nízkopríjmové skupiny dôchodcov.

O zvýšení dôchodku rozhodne Sociálna poisťovňa, ktorá uvedie v rozhodnutí obe sumy zvýšenia a dôchodcovi prizná tú vyššiu. Poisťovňa každoročne zasiela rozhodnutia o zvýšení dôchodkov tak, aby boli doručené ku dňu splatnosti penzie v januári. Čiže dôchodcovi, ktorý dostáva svoju penziu napríklad 18. deň v mesiaci, sa rozhodnutie doručí tesne pred 18. januárom 2019.

Minimálny dôchodok
Hranice minimálneho dôchodku určuje vžd

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.