10.10.2018, 00:00

Ako si zažiadať o penziu zo zahraničia

V zahraničí pracuje dlhodobo veľa ľudí. Mnohí sa po čase vrátia späť. Poradíme, ako postupovať, ak chcú dostať penziu aj z cudzieho štátu.

Ako si zažiadať o penziu zo zahraničia

Ak ste robili v zahraničí a zvažujete, či si tam zažiadať o dôchodok, v prvom rade je dôležitá jedna rada. V prípade práce v inom štáte treba mať číslo sociálneho poistenia. Pozor však. Sociálnej poisťovni nemusíte predkladať hneď po návrate domov žiadne potvrdenia o práci v zahraničí. Číslo sociálneho poistenia bude dôležité až vtedy, keď si začnete penziu vybavovať.

Ak teda žiadate o dôchodok a istý čas ste pracovali a platili poistenie aj v inej krajine, vyplácajú ho krajiny EÚ/EHP, Švajčiarsko a iný zmluvný štát, s ktorým je podpísaná dohoda. V Sociálnej poisťovni podáte len jednu žiadosť o dôchodok, ktorá sa považuje aj za žiadosť o dôchodok z dôchodkového poistenia druhého štátu. „Poisťovňa pošle túto žiadosť o dôchodok na príslušnom tlačive do druhého štátu. K žiadosti je potom dôležité priložiť, okrem dokladov uvedených na webe poisťovne, aj číslo sociál neho poistenia, ktoré vám pridelili v danom štáte,“ zdôrazňuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Nedostatočný počet rokov
Môže sa stať, že na Slovensku nezískate potrebný počet rokov dôchodkového poistenia. Napríklad vám do potrebných pätnástich chýbajú dva roky. Ale ak ste pracovali v zahraničí, môže sa vám obdobie, keď ste tam pracovali, započítať ako obdobie pre získanie nároku na „slovenský dôchodok“. Sociálna poisťovňa to zisťuje až v samotnom konaní o vašej penzii, teda vtedy, keď sa spisuje žiadosť o starobný dôchodok po dovŕšení veku odchodu do dôchodku.


Rada Sociálnej poisťovne
Ak nezískate potrebný počet rokov podľa našej legislatívy, ale získate dobu poistenia aj v inom členskom/zmluvnom štáte, započítajú sa vám tieto roky pre nárok na „slovenský dôchodok“.

Vyplácanie dôchodku
Ak po započítaní dôb poistenia získaných v druhom štáte vznikne nárok na dôchodok, každý štát bude vyplácať dôchodok podľa svojich predpisov. Naša Sociálna poisťovňa vyplatí dôchodok zodpovedajúci tak dobe poistenia na Slovensku, ako aj príjmu, pričom druhý štát prizná a bude vyplácať dôchodok, ktorý zodpovedá jeho právnym predpisom.

Rada Sociálnej poisťovne
Ak máte dobu poistenia kratšiu než jeden rok, cudzia krajina vám dôchodok neprizná. V takomto prípade vám dobu poistenia – kratšiu než jeden rok – započíta štát, ktorý priznáva dôchodok, v tomto prípade slovenská Sociálna poisťovňa.

Dva dôchodky
Ak ste pracovali v zahraničí dlhšie než rok, zahraničná inštitúcia posúdi podľa vlastných právnych predpisov, či budete mať nárok na dôchodok aj z jej systému sociálneho zabezpečenia. Môžete teda dostávať aj dva dôchodky – jeden zo Slovenska, druhý zo zahraničia. Každý štát má svoje vlastné predpisy na vznik nároku na dôchodok a podľa nich aj koná.

Odlišné právne režimy
O dôchodok sa v zásade žiada v tom štáte, v ktorom má človek bydlisko, kde žije. Odlišný právny režim sa uplatňuje pri medzinárodných zmluvách o sociálnom zabezpečení založených na princípe teritoriality, podľa ktorých dôchodok prizná a vypláca zmluvný štát, na území ktorého má pracovník trvalý pobyt.

Postup vybavovania
Ak občan pracoval v zahraničí v takzvanom zmluvnom alebo členskom štáte, Sociálna poisťovňa sa obráti na jeho inštitúciu, aby dobu poistenia potvrdila.

Medzinárodné zmluvy
Napriek tomu, že v medzinárodných zmluvách i nariadeniach EÚ platí, že žiadosť o dôchodok podaná v štáte EÚ a v štáte, s ktorým máme medzinárodnú zmluvu, sa považuje súčasne aj za žiadosť podľa právnych predpisov Slovenska, platí súčasne aj nasledujúca výnimka. Týka sa toho, že žiadateľ môže výslovne požiadať o odloženie priznania starobného či predčasného dôchodku v jednom, respektíve vo viacerých členských štátoch EÚ, v ktorých pracoval.

Nezmluvné štáty
Ak niekto pracoval v takzvaných nezmluvných štátoch, obdobie poistenia mu Sociálna poisťovňa pri posudzovaní nároku na „slovenský“ dôchodok nezohľadní. Čiže ak by mal odpracovaných na Slovensku len napríklad 13 rokov, dôchodok sa mu nemôže priznať a vyplácať, lebo nesplnil zákonné podmienky.

Veľká Br

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.