10.10.2018, 00:00

Zatepľovanie domov sa zmení

Do 31. augusta mohli majitelia rodinných domov žiadať o finančný príspevok na zateplenie, ktorým by sa mali ešte viac usporiť energie unikajúce cez plášť domu. Program podpory zatepľovania rodinných domov podľa všetkého čakajú od budúceho roka zmeny.

Zatepľovanie domov sa zmení
Zdroj: Pavol Funtál

Štát sa zlepšeniu energetickej hospodárnosti rodinných domov venuje systematicky od roku 2016, keď vznikla schéma podpory zateplenia. Zástupcovia podnikateľov, ale aj samotné ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja hovoria o potrebe zmien. Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania je október 2018. Výsledky budú súčasťou piatej výzvy, ktorú chce ministerstvo ohlásiť pred letom 2019.

Priestor je veľký, motivácia malá
Ministerstvo stále uzatvára štvrté kolo výzvy, ktoré trvalo do augusta. Dá sa však predpokladať, že finálny počet schválených žiadostí bude výrazne nižší. V rámci štvrtej výzvy bolo tento rok elektronicky zaevidovaných 99 žiadostí, avšak posudzujú sa len tie, ktoré žiadatelia poslali poštou v stanovenej lehote. Počet schválených žiadostí tento rok určite neprekročí hranicu stovky. V každom kole je dotácia pripravená pre 500 žiadateľov, no tento limit sa v doterajších kolách ešte nikdy nevyčerpal.

Z hľadiska počtu žiadateľov sa ako najúspešnejšia dá hodnotiť tretia výzva z minulého roka, do ktorej sa zapojilo takmer 250 ľudí, čiže necelá polovica. Zdá sa, že ľudia o dotácie záujem nemajú alebo o tejto možnosti jednoducho nevedia. „To, že štát chce zvyšovať počet obnovených domov a finančne pomôcť majiteľom s nákladmi na zateplenie, je veľmi pozitívne.

Mínusom je, že sa o podpore hovorí málo a mnohí zrejme ani netušia o príspevku, ktorý by im do značnej miery vrátil ich investíciu do zateplenia strechy, fasády či výmeny okien,“ myslí si Alexander Prizemin, predseda Asociácie výrobcov minerálnej izolácie, a pokračuje: „Podľa našich pozorovaní iba jeden z piatich vlastníkov rodinných domov, ktorí plánovali investíciu do zateplenia, vôbec vedeli o možnosti získať príspevok.“

Aké zmeny môžeme čakať
Podľa údajov z roku 2011 je približne 800-tisíc obývaných rodinných domov. Stratégie obnovy fondu bytových a nebytových budov schválená vládou v roku 2014 hovorí, že z nich je obnovených asi 35 percent. Zvyšnú časť majiteľov sa snaží štát motivovať práve finančným príspevkom na zateplenie. Tými sú majitelia len tých rodinných domov, ktoré sú staršie ako 10 rokov. Sú energeticky málo úsporné a prijaté opatrenie malo zlepšiť tepelno-technické vlastnosti stavebných konštrukcií, predĺžiť tým životnosť domu, zvýšiť jeho energetickú úspornosť a znížiť výdavky domácnosti

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.