11.10.2018, 00:00

Sociálne odvody znova porastú

Ak má živnostník viacero zárobkov, medzi nimi aj zamestnanecký, odvody sa nemusia týkať všetkých jeho príjmov. V budúcnosti sa to však môže zmeniť – zákonom, o ktorom momentálne rozhoduje parlament.

Sociálne odvody znova porastú
Zdroj: Dreamstime

Účtovník sa zamestná v audítorskej firme a popritom si privyrába aj ako živnostník. Ak jeho druhý zárobok nedosiahne výšku minimálneho vymeriavacieho základu, odvody platí iba zo svojho zamestnaneckého príjmu. Takýto model však v najbližších rokoch zrejme prejde úpravou. Po novom bude musieť odviesť odvody nielen z prvého, ale aj z druhého príjmu.


Po zavedení ročného zúčtovania v sociálnom poistení sa pre SZČO zachová súčasný model vzniku a zániku povinného nemocenského a dôchodkového poistenia. „V praxi to znamená, že SZČO, čiže aj živnostníkom, vzniklo nemocenské a dôchodkové poistenie najskôr od 1. júla.

Ak mali predĺženú lehotu na priznanie, povinnosť poistenia im vznikla od 1. októbra,“ vysvetľuje Barbora Petrová z ministerstva práce. Ako ďalej informuje, táto povinnosť závisí aj od hrubého príjmu z podnikania za predchádzajúci kalendárny rok. K 1. júlu tohto roka bola zákonom stanovená hranica pre vznik povinného nemocenského a dôchodkového poistenia vo výške 5 472 eur. Z toho vyplýva, že preddavky na poistnom budú musieť platiť iba tie samostatne zárobkovo činné osoby, ktorým vzniklo povinné nemocenské a dôchodkové poistenie.


Odvodové prázdniny
Ak živnostník začne podnikať v priebehu tohto roka, má samostatne zárobkovo činná osoba vytvorené takzvané odvodové prázdniny. „Nemusí tak platiť odvody do Sociálnej poisťovne, a to minimálne 18 mesiacov. Toto možno považovať za dostatočne dlhé obdobie na rozbehnutie podnikania, prípadne inej samostatnej zárobkovej činnosti,“ dopĺňa Barbora Petrová. „Ročné zúčtovanie sociálnych odvodov však bude znamenať vyššiu odvodovú povinnosť aj pre začínajúcich živnostníkov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré v prvom roku činnosti neplatia povinne žiadne sociálne odvody. A to platí aj pre začínajúcich živnostníkov popri zamestnaní,“ upozorňuje Dagmar Bednáriková zo Slovenskej komory daňových poradcov. Následne im podľa novely zákona z podaného daňového priznania prostredníctvom ročného zúčtovania sociálnych odvodov bude spätne vypočíta suma, ktorú doplatia za prvý rok svojej činnosti. „Živnostníci i samostatne zárobkovo činné osoby tak prídu o ročné odvodové zvýhodnenie, “ vyratúva Dagmar Bednáriková.

Preddavky na poistenie
Ak živnostník začne podnikať na začiatku roku 2018 alebo v jeho priebehu, za jednotlivé mesiace musí platiť iba preddavky na zdravotné poistenie. „Samostatne zárobkovo činné osoby bez súbehu so zamestnaním ich musia hradiť v minimálnej výške 63,84 eura na mesiac. Ak sú však takéto osoby zamestnané, zo samostatnej činnosti platia ľubovoľnú, respektíve nulovú sumu,“ vysvetľuje Peter Furmaník z portálu ĽudskouRečou.sk. Zároveň dopĺňa, že samostatne živnostník, ktorý začal s podnikaním v tomto roku, sociálne odvody nehradí. Preddavky sa totiž neplatia a platia sa až definitívne odvody, teda poistné. A tie je možné vypočítať a určiť až po skončení roka 2018 a po podaní daňového priznania za tento rok. Živnostník tak začne platiť mesačné odvody najskôr až v júli alebo októbri 2019, podľa toho, či si podá riadne alebo odložené daňové priznanie.

Spätné zúčtovanie
Novela zákona o sociálnom poistení by mala byť zavedená do praxe v roku 2021. „Kľúčový je rok 2022, keď sa ročné zúčtovanie sociálnych odvodov vykoná po prvýkrát. Návrh zákona bol posunutý do tretieho čítania Národnej rady na október,“ informuje Dagmar Bednáriková zo Slovenskej komory daňových poradcov. Ako ďalej vysvetľuje, vyššia odvodová záťaž tak čaká viaceré kategórie zarábajúcich subjektov. Pôjde najmä o ľudí s nadpriemernými platmi, živnostníkov s vyšším medziročným príjmom, ale aj tých, ktorí majú napríklad vysoké odmeny raz za rok. Vyššie poistné budú platiť aj podnikateľské subjekty zamestnávajúce ľudí, ktorých vymeriavací základ prevyšuje maximálny mesačný vymeriavací základ. „V súčasnosti hovoríme o úrovni sedemnásobku priemernej mzdy, po novele bude ročná báza vo výške 84-násobku priemernej mzdy,“ dodáva Dagmar Bednáriková.


Ako napokon načrtá situáciu Peter Furmaník, v podstate sa obmedzujú aj rušia niektoré úľavy, ktoré platia v súčasnosti. Momentálne platí, že ročné zúčtovanie sociálnych odvodov neexistuje a

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.