11.10.2018, 00:00

Penzie sa nebudú zvyšovať rovnako

Po období vyrovnávania dôchodkov, keď penzisti s vyššími dôchodkami museli byť solidárni s tými, čo ich mali nižšie, sa najbližšie štyri roky budú dôchodky zvyšovať podľa iných kritérií. Sociálna poisťovňa prizná každému taký dôchodok, ktorý bude preňho výhodnejší.

Penzie sa nebudú zvyšovať rovnako
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Daniela Rodinová, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny


1. Penzia v číslach
Ako sa majú od budúceho roku priznávať dôchodky? Počul som, že každý penzista dostane inú sumu.
Budú sa zvyšovať – okrem vyrovnávacieho príplatku – buď o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu, ktorá prislúcha danému druhu dôchodku. Medziročný rast spotrebiteľských cien za prvý polrok 2018 podľa údajov zverejnených Štatistickým úradom bol 2,6 percenta. To znamená, že dôchodky sa budú v budúcom roku zvyšovať buď o 2,6 percenta, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu podľa toho, čo bude pre dôchodcu výhodnejšie. Z toho vyplýva, že napríklad nekrátený starobný dôchodok sa zvýši buď o spomínaných 2,6 percenta, alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu 8,70 eura.

2. Dôchodcovská inflácia
Podľa čoho sa odvíja zvyšovanie dôchodkových dávok?
Zvyšovanie dôchodkových dávok je naviazané na rast spotrebiteľských cien v domácnostiach dôchodcov – na takzvanú dôchodcovskú infláciu. Takýto mechanizmus zaručuje, že si penzisti môžu dovoliť kupovať napríklad aj drahšie potraviny, alebo sa im umožní nakupovať rovnaké množstvo tovarov a služieb ako doteraz. Okrem zvyšovania podľa rastu cien obsahuje súčasný mechanizmus valorizácie minimálnu pevnú sumu valorizácie vypočítanú z dvoch percent priemernej sumy daného dôchodku. Minimálna suma na jednej strane garantuje minimálne zvýšenie pre všetkých dôchodcov počas deflácie alebo väčšiny dôchodcov pri nízkej inflácii. Zároveň predstavuje aj prvok solidarity. Znamená to, že aj počas „normálnej“ inflácie je výhodnejšia pre nízkopríjmové skupiny dôchodcov.


3. Viac dôchodcov
Kto dostane vianočný príspevok a v akej výške?
Na výšku vianočného príspevku má vplyv celkový úhrn dôchodkov, ktorý dosahuje dôchodca, a výška životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu platná v danom roku. Nárok na vianočný príspevok má každý dôchodca, ktorého úhrn súm dôchodkov neprevyšuje 572,40 eura. Vianočný príspevok v tejto výške bude dostávať asi o 20-tisíc dôchodcov viac než vlani. Seniori s nižším príjmom môžu rátať aj s jednorazovým príplatkom, čím by sa maximálna suma príspevku s príplatkom opäť dostala na úroveň sto eur. Nárok na jednorazové zvýšenie vianočného príspevku, teda 12,74 eura, má každý senior, ktorého úhrn súm dôchodkov neprevyšuje 410,14 eura.

Odpovedá Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne


4. Minimálna dávka
Zvýši sa od budúceho roka aj minimálny dôchodok?
Hranice minimálneho dôchodku určuje vždy suma životného minima platná v druhom polroku predchádzajúceho roka. Zmena sumy životného minima v druhom polroku 2018 znamená zvýšenie minimálneho dôchodku od roku 2019. Najnižšia hranica, za 30 rokov kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia, sa zvýši zo sumy 271,30 eura mesačne na sumu 278,90 eura. Súčet dôchodkových príjmov poistenca, ktorý si platí aspoň 30 rokov dôchodkové poistenie, nebude môcť byť od 1. januára 2019 nižšia než 278,90 eura mesačne.


5. Nároky manžela
Manželka zomrela 14. júna 2018. Dôchodok poberala 22. dňa v mesiaci. Mám nárok na vyplatenie časti jej dôchodku?
Žiaľ, nie. Na rozdiel od ostatných dávok, ako sú nemocenské dávky či dávka v nezamestnanosti, ktoré Sociálna poisťovňa spravidla vypláca za predchádzajúci kalendárny mesiac, dôchodkové dávky sa vyplácajú vopred v pravidelných mesačných lehotách. Dôchodok bol naposledy vašej manželke vyplatený 22. mája 2018 a patril jej do 21. júna 2018. Znamená to, že po zosnulej manželke už nezostala žiadna nevyplatená suma.

6. Vymeriavací základ
Zamestnávame už dlhší čas dôchodcu na dohodu o pracovnej činnosti. Od 1. júla využil možnosť a uplatnil si výnimku z platenia poistného, hneď v júli však dosiahne príjem 500 eur. Z akého vymeriavacieho základu bude za neho platiť zamestnávateľ poistné na úrazové a garančné poistenie?
Ak zamestnávate na dohodu o pracovnej činnosti dohodára – starobného dôchodcu, ktorý si uplatnil odvodovú úľavu a mesačný príjem bude mať 500 eur, poistné na dôchodkové poistenie bude platiť on aj vy ako zamestnávateľ zo sumy nad 200 eur, teda z 300 eur (500 – 200 = 300). Poistné na úrazové poistenie a garančné poistenie bude zamestnávateľ platiť z plnej sumy, teda z 500 eur. V mesačnom výkaze poistného a príspevkov budete uvádzať dohodára pod kódom 51. Výnimka z platenia poistného platí len pre dôchodkové poist

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.