05.11.2018, 00:00

Kde sa dozviete o zmene dôchodku

Schopnosť zohnať si informácie nie je medzi dôchodcami samozrejmé. Takmer každý z nich ku koncu roka očakáva jednorazové vianočné príspevky, len nie vždy vie, kam sa treba obrátiť. S otázkami netreba váhať.

Kde sa dozviete o zmene dôchodku
Zdroj: Dreamstime

A) Možnosť aj po termíne
Na to, aby aj dôchodca s dôchodkom vyplácaným zo zahraničia mohol dostať výplatu vianočného príspevku, mal oznámiť do 30. septembra aktuálnu sumu svojej penzie. Ale čo ak to niekto nestihol? Samozrejme, dá sa to ešte zachrániť a o príspevok nepríde. Ako informovala Sociálna poisťovňa,sumu dôchodku zo zahraničia býva potrebné oznámiť vtedy, ak oproti predchádzajúcemu roku došlo k zmene. Ak tak dôchodca nestihol urobiť do 30. 9. 2018, treba, aby túto sumu oznámil poisťovni čo najskôr, aj keď to bude po termíne. 


Ako si s tým poradiť
Potvrdenie o sume dôchodku zo zahraničia môže dôchodca priniesť osobne do ktorejkoľvek pobočky alebo ústredia Sociálnej poisťovne alebo zaslať poštou na adresu jej ústredia. Na tento účel slúži tlačivo Oznámenie sumy dôchodku vyplácaného z cudziny, ktoré nájdete na webe poisťovne. Pozor! V prípade, že dôchodca neoznámi zvýšenú sumu dôchodku zo zahraničia a Sociálna poisťovňa mu vyplatí vianočný príspevok vo vyššej sume, navyše vyplatenú sumu na vianočnom príspevku je potom penzista povinný vrátiť.

Oznam dôchodku z cudziny
Toto tlačivo z webu treba vyplniť a poslať poisťovni, ak penzista dostáva dôchodok z cudziny.


B) Žiadosť o vysvetlenie
Môžu byť prípady, že dôchodca očakávajúci vyplatenie vianočného príspevku a jednorazového zvýšenia má svoj dôchodok vo výške, ktorá sa pohybuje okolo hranice na ich priznanie. To nezriedka znamená, že je v očakávaní, že tieto „vianočné“ peniaze naozaj dostane. Ak sa mu napokon zvýšenie nevyplatí, ale on si myslí, že ho mal dostať, môže podať žiadosť o vysvetlenie, či mu príspevky patria, alebo nie, a to klasickou cestou, najmä ak nie každý penzista má doma internet alebo prístup na online kalkulačku.


Ako si s tým poradiť
Penzista sa môže informovať osobne, či už v klientskom centre ktorejkoľvek pobočky Sociálnej poisťovne, alebo v jej ústredí. Tiež sa môže informovať telefonicky na bezplatnej linke 0800 123 123, prípadne e-mailom prostredníctvom Formulára pre otázky, ktorý sa nachádza na webovej stránke Sociálnej poisťovne, alebo prostredníctvom adresy podatelna@socpoist.sk.

Číslo
0800 123 123
To je bezplatná linka Sociálnej poisťovne, kde môžu dostať dôchodcovia informácie o vianočnom príspevku.

C) Počet penzistov
Dôchodcovia majú veľmi často obmedzený prístup na internet a informovať sa na okolnosti, či majú nárok na vianočný príspevok, prípadne, dožadovať sa jeho vyplatenia, hoci naň nemajú nárok, nie sú zriedkavé.


Ako si s tým poradiť
Ako uviedla Sociálna poisťovňa, dôchodcovia sa v posledných mesiacoch roka často informujú, či majú nárok na vianočný príspevok. "Ak na vianočný príspevok nemajú nárok, väčšinou súhlasia s naším vysvetlením," povedal hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Ako dodal, v prípade, že s vysvetlením nesúhlasia, na základe ich písomnej žiadosti Sociálna poisťovňa vydá písomné rozhodnutie o nepriznaní vianočného príspevku s odôvodnením, prečo tej-ktorej osobe vianočný príspevok nepatrí. Proti rozhodnutiu je potom možné podať odvolanie.

Číslo
1,176 milióna
Zhruba toľkým dôchodcom vyplatí aj v tomto roku Sociálna poisťovňa vianočné príspevky.
 

Ako využiť príklady na porovnanie svojej sumy
Ako sa vypočíta výška vianočného a výška jednorazového príspevku pre penzistu

Výška vianočného príspevku sa počíta podľa vzorca:
87,26...mínus... 0,18 x (výška dôchodku... mínus.... životné minimum) = suma príspevku

1. príklad
Starobný dôchodca má dôchodok vo výške 375 eur/mesiac
Keďže výška vianočného príspevku sa vypočíta podľa vzorca: 87,26 – 0,18 x (výška dôchodku – životné minimum), pre náš príklad to znamená:
a) 87,26 – 0,18 x (375 – 205,07) = 87,26 – 30,59 = 56,67 eura (výška vianočného príspevku)
b) dôchodcovi patrí aj jednorazový príplatok 12,74 eura, pretože výška jeho penzi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.