06.11.2018, 00:00

O dozornej rade rozhodujú aj pracujúci

Na veľké firmy štát uvalil množstvo administratívnych povinností. Jednou z nich je povinnosť akcioviek voliť jedného člena dozornej rady zamestnancami.

O dozornej rade rozhodujú aj pracujúci
Zdroj: Dreamstime

Každá akciová spoločnosť musí zo zákona zriadiť okrem predstavenstva aj dozornú radu. Jej úlohou je kontrolovať vedenie spoločnosti a pozerať na prsty manažmentu. Dozorná rada má práva pri nahliadaní do účtovníctva, schvaľovaní účtovnej závierky a pri kontrole predstavenstva, či vedie firmu tak, ako si to predstavujú akcionári. Jedným z nešťastných ustanovení Obchodného zákonníka je tiež povinnosť pre veľké akciovky, ktoré majú viac ako 50 zamestnancov, voliť jedného člena dozornej rady zamestnancami. Toto ustanovenie považujú odborníci za nešťastné v prvom rade z dôvodu, že o vedení spoločnosti majú rozhodovať jej majitelia a vedenie, nie zamestnanci. V druhom rade odborníci kritizujú aj náročnú administratívu spojenú s touto povinnosťou.

Náročná administratíva
Napriek marketingovej príťažlivosti pre odbory, zamestnanci prostredníctvom svojej účasti v dozornej rade nemajú veľa možností, ako ovplyvniť chod firmy. Právna úprava sa tak míňa so zamýšľaným účinkom. Čo však zostáva, sú administratívne povinnosti spojené so samotnou voľbou. Pri príprave a organizácii voľby do dozornej rady treba naplniť množstvo povinností vyplývajúcich zo zákona. Prvým krokom smerom k začatiu procesu voľby dozornej rady zamestnancami je určiť, či firma spĺňa zákonné podmienky. Táto povinnosť sa nevzťahuje na spoločnosť s ručením obmedzeným ani na jednoduchú spoločnosť na akcie, ale obmedzuje sa iba na akciovú spoločnosť. Za nesplnenie tejto povinnosti firme hrozia sankcie či dokonca hrozba trestu smrti pre firmu – jej zrušenie.


Akcionári, ktorí sa chcú vyhnúť povinnosti voliť jedného člena dozornej rady svojimi zamestnancami, majú možnosť zvážiť inú právnu formu pre svoju firmu. Jednou z nich je aj jednoduchá spoločnosť na akcie. „Výhodou jednoduchej akciovej spoločnosti je nenáročná organizačná štruktúra a nízke náklady na vstupný kapitál, teda prvky prevzaté zo spoločnosti s ručením obmedzeným. Z akciovej spoločnosti sa do jednoduchej akciovej spoločnosti preniesli výhody pre investorov. To vytvára nové možnosti najmä pre začínajúcich podnikateľov,“ vysvetľuje Ján Marônek z advokátskej kancelárie Marônek & Partners. Toto riešenie však je problematické pre zabehnuté firmy, pre ktoré nie je jednoduché zmeniť právnu formu. Pred zakladaním akciovej spoločnosti je teda dobré zvážiť aj aspekt povinnosti voliť jedného člena dozornej rady zamestnancami.

Pracovný pomer podmienkou
Podstatou tohto ustanovenia je, že akciovky, ktoré majú aspoň 50 zamestnancov, musia umožniť svojim pracovníkom, aby si zvolili svojho zástupcu v dozornom orgáne spoločnosti.

Právo voliť majú iba zamestnanci v pracovnom pomere. Podmienku pracovného pomeru k akc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.