06.11.2018, 00:00

Ktorým penzistom dvihne štát dávky?

Vianočné príspevky, prepočítané staropenzie, ale aj valorizácia opäť o nejaké euro zdvihnú penzie. Kto sa poteší zvýšenej sume a ako je to s ďalším priznávaním dôchodkov, odpovedajú odborníci Sociálnej poisťovne.

Ktorým penzistom dvihne štát dávky?
Zdroj: Reuters

1. Najvyšší príspevok
Ktorí dôchodcovia dostanú najvyšší vianočný príspevok?
Maximálny vianočný príspevok bude 87,26 eura a dostanú ho tí dôchodcovia, ktorí poberajú dôchodok najviac 205,07 eura mesačne. Poberateľom dôchodkov od 205,08 eura do 572,40 eura mesačne bude patriť vianočný príspevok podľa sumy vyplácaného dôchodku v rozpätí od 87,26 eura do 21,15 eura. Ak dôchodok alebo úhrn všetkých dôchodkov bez ohľadu na to, kto je ich platiteľom, nepresiahne 410,14 eura mesačne, vianočný príspevok sa aj v roku 2018 vyplatí spolu s jednorazovým zvýšením 12,74 eura. Vianočný príspevok s jednorazovým zvýšením v roku 2018 tak bude maximálne 100 eur. Vyplýva to z novely zákona, ktorú 18. septembra 2018 schválil parlament.

2. Kalkulačka na webe
Musia dôchodcovia o príspevok žiadať?
Nie, nie je to potrebné. Sociálna poisťovňa ho automaticky vyplatí všetkým tým, ktorí naň majú nárok. Aj v tomto roku sa bude dať na jeho výpočet použiť kalkulačka na webe Sociálnej poisťovne. Pomocou nej ľahko zistíte výšku svojho príspevku. Uverejnená bude počas novembra.

3. Zmeškané povinnosti
Vyplácajú mi penziu aj zo zahraničia, mám nejaké povinnosti, aby som príspevok dostala?
Mali ste aktuálnu sumu, ktorú im vypláca zahraničná inštitúcia sociálneho poistenia, do konca septembra oznámiť Sociálnej poisťovni. Ak však od posledného oznámenia nedošlo k zmene sumy vyplácaného dôchodku zo zahraničia, dôchodca nemusí nič oznamovať. Sumu dôchodku zo zahraničia je potrebné oznámiť, ak Sociálna poisťovňa vypláca dôchodok alebo viaceré dôchodky najviac v sume 572,40 eura mesačne. V takom prípade bolo potrebné vyplniť tlačivo Oznámenie sumy dôchodku vyplácaného z cudziny, ktoré je uverejnené na webe Sociálnej poisťovne v časti Formuláre a je k dispozícii aj v pobočkách Sociálnej poisťovne.


4. Exekučné zrážky
Podliehajú vianočné príspevky exekúciám?
Nie, nepodliehajú. Vianočný príspevok je štátna sociálna dávka a jej účelom je zmiernenie sociálnej situácie poberateľov dôchodkov žijúcich na Slovensku. Keďže nie je príjmom, ktorý nahrádza odmenu za prácu, nie je možné ho exekučne krátiť.

5. Požadované doklady
Exekútor od mňa žiada doklad o vianočnom príspevku. Ako ho získam?
V istých prípadoch sa stáva, že dôchodca potrebuje potvrdenie o vianočnom príspevku k dôchodku pre exekútora. Vtedy stačí, ak požiada Sociálnu poisťovňu o takýto doklad, a tá mu ho vystaví aj na počkanie v každej pobočke či v Informačno-poradenskom centre v Bratislave na Ulici 29. augusta.

6. Podávanie žiadosti zo zahraničia
Zakrátko dovŕšim dôchodkový vek. Pracoval a žil som na Slovensku, ale teraz už dlhší čas žijem v zahraničí. Kde a ako môžem požiadať o dôchodok?
Sociálna poisťovňa pri výkone dôchodkovej agendy s cudzím prvkom aplikuje jednak koordinačné nariadenia EÚ o sociálnom zabezpečení a jednak medzinárodné zmluvy. Tie okrem iného obsahujú aj základné zásady vzájomného priznávania a vyplácania dôchodkových dávok vrátane zásady sčítania dôb poistenia získaných v druhom členskom alebo v zmluvnom štáte na vznik nároku na dôchodkovú dávku podľa našich právnych predpisov. Ak o dôchodok chce požiadať poistenec, ktorý býva mimo nášho územia, miesto podania jeho žiadosti závisí od toho, či má bydlisko v štáte, na ktorý sa vzťahujú koordinačné nariadenia EÚ; v štáte, s ktorým má SR uzatvorenú medzinárodnú zmluvu o sociálnom zabezpečení – ide o takzvaný zmluvný štát – alebo v inom štáte (nezmluvný štát).

7. Štáty Únie a zmluvné štáty
Ako sa žiada o dôchodok, ak mám bydlisko v štáte, na ktorý sa vzťahujú koordinačné nariadenia EÚ, alebo v zmluvnom štáte?
Žiadosť musíte podať v inštitúcii sociálneho poistenia tohto štátu príslušnej podľa miesta vášho bydliska. Stačí podať len jednu žiadosť, ktorá sa potom považuje aj za žiadosť podanú voči druhému štátu, ak žiadateľ výslovne neuvedie, že nežiada o priznanie dôchodku z druhého štátu.

8. Nezmluvné štáty
Ako sa postupuje, ak mám bydlisko v nezmluvnom štáte?
O priznanie dôchodku môžete požiadať osobne v ústredí Sociálnej poisťovne v Bratislave alebo prostredníctvom tlačiva Žiadosť o dôchodok pre osoby žijúce v cudzine, ktoré je k dispozícii na internetovej stránke Sociálnej poisťovne. Tu nájde aj podrobnejšie informácie o spôsobe podania žiadosti o dôchodok a dokl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.