13.11.2018, 00:00

Pri pálení alkoholu sa pripravte na povinnosti

Od budúceho roka má domáce pálenie znovu zelenú. Dovtedy je ešte stále postavené mimo zákona.

Pri pálení alkoholu sa pripravte na povinnosti
Zdroj: Archív HN

Ľudia budú môcť po novom pre vlastnú spotrebu vypáliť ročne 25 litrov pálenky. Už od budúceho roku. Tento horný limit pre domáce pálenie sa vzťahuje na osobu, rovnaký limit 25 litrov sa však vzťahuje aj na domácnosť. V prípade štvorčlennej rodiny teda nemôžete vypáliť sto litrov alkoholu, ale aj v tomto prípade zákonom povolené maximum nesmiete prekročiť.


To je v skratke všetko, čo môžete v tomto prípade robiť bez obmedzení. Ďalej nasledujú už len byrokratické povinnosti. „V prvom rade musíte do 15 dní oznámiť ministerstvu pôdohospodárstva kúpu certifikovaného destilačného zariadenia,“ vysvetľuje Veronika Kachaňáková z HMG Advisory Group. „Prílohou oznámenia bude čestné vyhlásenie o tom, že spĺňa všetky podmienky pre súkromnú výrobu destilátu,“ pokračuje. Ak tieto podmienky splníte, ministerstvo vám udelí potvrdenie o držbe destilačného zariadenia. A vaše domáce pálenie alkoholu bude už legálne.


Úradná odysea pokračuje
Ak si myslíte, že tým sa pre vás byrokratické povinnosti končia, ste na omyle. Úradnícka mašinéria sa ešte len zahrieva. Po tom, čo dostanete potvrdenie o držbe, musíte do 15 dní na colný úrad podať žiadosť o zaradenie do evidencie súkromných výrobcov destilátu a vyžiadať si potvrdenie o evidencii. K nej musíte pripojiť technickú dokumentáciu destilačného zariadenia a čestné vyhlásenie, že zariadenie spĺňa technické normy. Ak vám to úrady schvália, colníci vám do 30 dní vydajú potvrdenie o evidencii zariadenia.


Stále však nebudete môcť páliť, kedy budete chcieť. Keďže vám colníci zapečatia zariadenie, „budete musieť postupovať plánovite. Najneskôr tri dni pred každou plánovanou výrobou destilátu musíte doručiť colnému úradu takzvané oznámenie o výrobe destilátu,“ pokračuje Kachaňáková. Keď vám pálenie colný úrad povolí, odpečatí uzávery iba na nevyhnutný čas na vypálenie oznámeného množstva alkoholu a zariadenie následne opätovne zapečatí.


Pálenie ukončíte zaplatením dane
Odpečatenie uzáverov colným úradom a umožnenie pálenia so sebou prináša aj povinnosť zaplatiť dane. Tá vzniká od prvého dňa uvedenia destilačného zariadenia do prevádzky s cieľom výroby alkohol

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.