13.11.2018, 00:00

O vodu nesmiete pripraviť susedov

Kedy ste dostali povolenie na studňu? Ak to bolo pred rokom 2015, možno prestane platiť. O povinnostiach, ktoré podľa novely vodného zákona máte, ale aj o tom, kedy sa vám oplatí odpojiť sa od obce, hovoria odborníci.

O vodu nesmiete pripraviť susedov
Zdroj: Pexels

Odpovedá Dušan Slávik, advokát a konateľ advokátskej kancelárie Puchalla, Slávik & partners

1. Domová studňa
Kedy na studňu potrebujete stavebné povolenie?
Za vodnú stavbu sa nepovažuje domová studňa, z ktorej sa podzemná voda čerpá ručne. Ak vodu čerpáte inak ako ručne, váš zdroj sa pokladá za vodnú stavbu. Ak máte pochybnosti, či ide alebo nejde o vodnú stavbu, požiadajte o rozhodnutie orgán štátnej vodnej správy. Povolenie na stavbu, zmenu alebo odstránenie studne ako vodnej stavby, z ktorej vaša domácnosť využíva podzemnú vodu, vám vydá obec. V iných situáciách povoľuje stavbu okresný úrad a výnimočne okresný úrad v sídle kraja.

2. Neplatná listina
Vodný zákon prešiel zmenou. Čo to v praxi znamená?
Od 15. januára 2015 platí nový vodný zákon. Ak ste získali povolenie na studňu pred týmto dátumom, musíte stavebné povolenie zladiť s novým zákonom. Treba tak urobiť najneskôr do 31. decembra 2018. Inak povolenie prestane platiť. Zmena sa však nevzťahuje na odber podzemných vôd. 15. marca 2018 začala platiť aj novela vodného zákona o odbere podzemných vôd. Ak ste na odber dostali povolenie pred 14. marcom 2018, musíte do 31. decembra 2020 obsah povolenia zladiť s novelou. V opačnom prípade môžete o povolenie na odber vody prísť. Ak sú obidva dokumenty obsahovo v súlade s novým zákonom, povolenie platí ďalej.


3. Povinnosti stavebníka
Je rozdiel medzi povolením na studňu a na odber vody?
Povolenie na vodnú stavbu je iné ako povolenie na odber podzemných vôd. Ak plánujete studňu, z ktorej nebudete vodu čerpať ručne, povolenie na jej odber musíte získať ešte pred povolením samotnej vodnej stavby. Vodnú stavbu a odber podzemných vôd vám môžu povoliť aj súčasne, a to v spoločnom konaní, keď o to požiadate naraz.

4. Čerpanie vody
Týkajú sa zmeny v zákone všetkých majiteľov studní, alebo len podnikateľov?
Vodný zákon sa t

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.