13.11.2018, 00:00

O vodu nesmiete pripraviť susedov

Kedy ste dostali povolenie na studňu? Ak to bolo pred rokom 2015, možno prestane platiť. O povinnostiach, ktoré podľa novely vodného zákona máte, ale aj o tom, kedy sa vám oplatí odpojiť sa od obce, hovoria odborníci.

O vodu nesmiete pripraviť susedov
Zdroj: Pexels

Odpovedá Dušan Slávik, advokát a konateľ advokátskej kancelárie Puchalla, Slávik & partners

1. Domová studňa
Kedy na studňu potrebujete stavebné povolenie?
Za vodnú stavbu sa nepovažuje domová studňa, z ktorej sa podzemná voda čerpá ručne. Ak vodu čerpáte inak ako ručne, váš zdroj sa pokladá za vodnú stavbu. Ak máte pochybnosti, či ide alebo nejde o vodnú stavbu, požiadajte o rozhodnutie orgán štátnej vodnej správy. Povolenie na stavbu, zmenu alebo odstránenie studne ako vodnej stavby, z ktorej vaša domácnosť využíva podzemnú vodu, vám vydá obec. V iných situáciách povoľuje stavbu okresný úrad a výnimočne okresný úrad v sídle kraja.

2. Neplatná listina
Vodný zákon prešiel zmenou. Čo to v praxi znamená?
Od 15. januára 2015 platí nový vodný zákon. Ak ste získali povolenie na studňu pred týmto dátumom, musíte stavebné povolenie zladiť s novým zákonom. Treba tak urobiť najneskôr do 31. decembra 2018. Inak povolenie prestane platiť. Zmena sa však nevzťahuje na odber podzemných vôd. 15. marca 2018 začala platiť aj novela vodného zákona o odbere podzemných vôd. Ak ste na odber dostali povolenie pred 14. marcom 2018, musíte do 31. decembra 2020 obsah povolenia zladiť s novelou. V opačnom prípade môžete o povolenie na odber vody prísť. Ak sú obidva dokumenty obsahovo v súlade s novým zákonom, povolenie platí ďalej.


3. Povinnosti stavebníka
Je rozdiel medzi povolením na studňu a na odber vody?
Povolenie na vodnú stavbu je iné ako povolenie na odber podzemných vôd. Ak plánujete studňu, z ktorej nebudete vodu čerpať ručne, povolenie na jej odber musíte získať ešte pred povolením samotnej vodnej stavby. Vodnú stavbu a odber podzemných vôd vám môžu povoliť aj súčasne, a to v spoločnom konaní, keď o to požiadate naraz.

4. Čerpanie vody
Týkajú sa zmeny v zákone všetkých majiteľov studní, alebo len podnikateľov?
Vodný zákon sa týka všetkých studní, ktoré sú vodnými stavbami. Platí rovnako pre fyzické aj právnické osoby. Nerozlišuje sa teda, či vodu, ktorá nie je čerpaná ručne, využíva človek pre svoju domácnosť, alebo podnikateľ pre svoju činnosť. Novela má zabezpečiť hydrogeologickú bezpečnosť. Po novom musí byť technický stav studne taký, aby v prípade sucha vodná stavba neohrozovala okolité a aby tak neprišli o svoju vodu.

5. Čierna stavba
Čo ak som si zriadil na svojom pozemku studňu bez povolenia úradov?
Studňa bez právoplatného povolenia sa považuje za čiernu stavbu. Ak však splníte zákonné podmienky, môžete na ňu získať dodatočné povolenie. V tejto situácii sa postupuje podľa stavebného a vodného zákona naraz. Ak by ste chceli pre svoju studňu dodatočné povolenie, musíte preukázať súlad stavby s verejnými záujmami, cieľmi a so zámermi územného plánovania. Zároveň musia byť splnené požiadavky pre osobitné užívanie vôd. To sa povoľuje spolu s dodatočným povolením vodnej stavby.

Odpovedá Marián Dlugoš z portálu krotiteliaenergii.sk, FiiFree

6. Ekonomický pohľad
Čo všetko by mali ľudia pri rozhodovaní sa o studni zvážiť?
Pre domácnosti, ktoré sa na túto možnosť pozerajú len z ekonomického hľadiska a výhodnosti, platí, že by mali v prepočtoch zvážiť niekoľko bodov. V prvom rade je to finančná časť, a teda, či sa im to oplatí. Treba tiež myslieť na byrokraciu pri vybavovaní povolení. Celý proces uzatvára logistická časť. Napríklad treba všetko zariadiť tak, aby žumpu nedodali skôr, ako by bol hotový výkop, a rovnako treba zabezpečiť aj predprípravu na spojenie s rozvodmi v dome.

7. Obecná kanalizácia
Rozmýšľame s manželkou o vlastnej studni pri dome. Riešime aj to, čo s použitou vodou. Aké sú možnosti?
Pri investícii je potrebné rozhodnúť o tom, či odpad a dažďovú vodu budete vypúšťať do obecnej kanalizácie, alebo sa odpojíte úplne a vodu odvediete do žumpy alebo čističky odpadových vôd. Pri využití obecnej kanalizácie je návratnosť investície do studne asi o polovicu dlhšia ako v prípade, keď sa odstrihnete od obecného vodovodu a kanalizácie úplne. Ide o to, že cena stočného, čiže množstva vody, ktoré sa vyleje do kanalizácie, je približne rovnaká ako cena vodného, teda množstva vody, ktoré vytečie z kohútikov. Ta istá dĺžka návratnosti je

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.