15.11.2018, 00:15

Pozor, takto prídete o svoj pozemok

Sused vás nezákonne pripraví o pôdu. Zabrániť má tomu nová služba katastra nehnuteľností. Vlastníkom má signalizovať zmeny na liste vlastníctva. Odborníci vám ďalej poradia, čo máte urobiť, aby ste získali majetok znovu na svoj list vlastníctva.

Pozor, takto prídete o svoj pozemok
Zdroj: Reuters

Odpovedajú odborníci Úradu geodézie, kartografie a katastra

1. Manželia a majetky
Môže manžel bez vedomia manželky predať nehnuteľnosť? Vyžaduje sa na kúpnej zmluve overenie podpisov oboch manželov?
Nie, nemôže ju predať v prípade, ak sú na liste vlastníctva ako vlastníci zapísaní obaja manželia vo veľkosti spoluvlastníckeho podielu 1/1, teda ak nehnuteľnosť je v ich bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. Ak sú ako bezpodieloví spoluvlastníci na strane predávajúcich, na kúpnej zmluve sa vyžaduje ich úradne osvedčený podpis.

2. Vydržanie pozemku
Môže niekto bez vedomia vlastníka jeho pozemok vydržať?
Notár je osobou, ktorá je oprávnená spísať osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam. Oprávňuje ho na to Notársky poriadok. Skúma splnenie všetkých podmienok na vydanie takéhoto osvedčenia. Ak sú podmienky na vydržanie podľa Občianskeho zákonníka splnené, vydá osvedčenie a doručí ho na zápis na príslušný okresný úrad, katastrálny odbor. Listina sa zapisuje v takzvanom konaní Z, kde je správny orgán na úseku katastra nehnuteľností iba evidenčným orgánom a posudzuje iba súlad listiny predloženej na zápis s údajmi evidovanými v operáte katastra nehnuteľností. Na zápis sa predkladá iba žiadosť o zápis takejto listiny, prílohou je notárska zápisnica – Osvedčenie vyhlásenia o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam v jednom vyhotovení.

3. Darovanie bytu
Darovacou zmluvou prešlo vlastníctvo bytu len na jedného zo súrodencov. Za akých okolností by mohli ostatní súrodenci zmluvu napadnúť a žiadať kataster, aby zápis zmenila? Aké listiny sú teda pre kataster relevantné na zápis zmeny vlastníctva na darcu?
Dotknutí súrodenci sa môžu domáhať na súde určenia neplatnosti právneho úkonu – darovacej zmluvy – alebo podať žalobu o určenie vlastníckeho práva. Relevantnou listinou na zápis vlastníckeho práva do operátu katastra nehnuteľností je právoplatný rozsudok súdu o určení vlastníckeho práva k dotknutej nehnuteľnosti. Samozrejme, v prípade konsenzu medzi darcom a obdarovaným je možné zmluvne previesť vlastnícke právo späť na darcu.

4. Bez vedomia vlastníka
Môže niekto bez toho, aby sa o tom vlastník dozvedel, nehnuteľnosť predať?
Áno, môže sa vyskytnúť situácia, keď na základe podvodného konania, napríklad sfalšovania listín, podpisu, uvedenia do omylu, dôjde k prevodu vlastníckeho práva aj bez vedomia vlastníka nehnuteľností. Dotknutému vlastníkovi nehnuteľností odporúčame, hneď ako sa o takomto podvodnom konaní dozvie, obrátiť na orgány činné v trestnom konaní.

5. Sledovanie zmien
Úrad geodézie zaviedol novú službu, ktorá infor

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.