27.11.2018, 00:00

Štát sa musí naučiť regulovať bitcoin

Štáty majú problémy so zdaňovaním transakcií v digitálnej mene. V rozhovore pre HN to tvrdí advokát Peter Varga z Carpathian Advisory Group.

Štát sa musí naučiť regulovať bitcoin
Zdroj: Archív HN

Čo je blockchain?
Technológia, ktorá v digitálnej podobe ukladá nové informácie do decentralizovanej databázy vo forme reťaze zápisov. Do tejto reťaze sa nedajú robiť nijaké zmeny, takže každý krok zapísaný do databázy v nej zostane navždy. Najznámejším použitím technológie blockchain je virtuálna mena bitcoin. Jej hlavnou výhodou je, že žiadna vláda ani iný používateľ do tejto meny nemôže nijako zasahovať, a tak ju ovplyvňovať alebo falšovať.


Štáty majú problémy so zdaňovaním transakcií v digitálnej mene. V rozhovore pre HN to tvrdí advokát Peter Varga z Carpathian Advisory Group.

Aký je v súčasnosti právny režim virtuálnych mien na Slovensku?
Slovenský právny poriadok neobsahuje ucelenú právnu a daňovú úpravu virtuálnych mien. Dokonca prvýkrát sa pojem virtuálna mena objavil v zákone až v roku 2018. Nemáme žiadny špecifický predpis pre blockchain. Virtuálne meny dnes u nás výslovne upravuje iba zákon o dani z príjmov a zákon o účtovníctve. Napriek tomu základné piliere na právne a daňové uchopenie virtuálnych mien existujú.


Vravíte teda, že naše právo v súčasnosti už dokáže efektívne regulovať tieto nové technológie?
Či už je to oblasť súkromného práva, alebo je to oblasť regulácie finančných trhov, alebo zdaňovania, vo všetkých týchto oblastiach vieme virtuálnym menám nájsť svoj priestor. Virtuálne meny sú niečo ako neviditeľné lietadlá, o ktorých vieme, že existujú, vieme ich tiež zaradiť, odhadnúť ich možnosti, a jediné, čo potrebujeme technicky dobehnúť, je ich presná identifikácia v akomkoľvek čase. A takto aj náš právny poriadok potrebuje vedieť virtuálne meny presne identifikovať a zatriediť v každej jednej ekonomickej situácii.


Môžete nám priblížiť praktické aspekty virtuálnych mien?
Ako príklad uvediem oblasť daní. Zákon o dani z príjmov vždy obsahoval ustanovenie, ktoré hovorilo, že zisk z predaja virtuálnych mien treba zdaniť. Čo však nevieme, je napríklad to, ako si určiť obstarávaciu hodnotu virtuálnej meny, ak uskutočňujem viacero nákupov. My vieme, že to lietadlo tu niekde je, ale nevieme ho presnejšie zamerať. A podobne je to aj v iných oblastiach práva. Žijeme tak v určitej neistote. A byť v neistote je nekomfortné, nielen v práve. Je teda potrebné postupne upravovať akési operatívne právo, ktoré by sa malo vždy prispôsobovať aktuálnym spoločenským a ekonomickým potrebám spoločnosti. A tou potrebou je dnes mať jasnejšie pravidlá pre oblasť virtuálnych mien.


Aké sú hlavné rozdiely v právnej regulácii blockchainu v Európskej únii a v USA?
Komplexnosť úpravy virtuálnych mien si určite vyžaduje priamočiarejší postup a v tom majú USA vďaka federálnemu štátnemu zriadeniu pred Úniou výhodu. Európska únia nemá mandát na to, aby upravovala každú právnu oblasť, ktorá sa stretáva s virtuálnymi menami. Nemá napríklad mandát na reguláciu značnej časti kolektívneho investovania, cenných papierov, dane z príjmov alebo účtovníctva a nemá ani mandát na riešenie výsostne národných tém, ako je oblasť súkromného práva. Inak povedané, v USA už majú tému právnej kvalifikácie kryp

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.