29.11.2018, 00:00

Ako si vybrať softvér pre živnostníkov

Neplatí, že živnostníkom stačia jednoduché faktúry v Exceli a veľké firmy vyberajú rozsiahle programy pre elektronické registračné pokladnice. Online softvér na riadenie menších firiem nie je len o účtovníctve.

Ako si vybrať softvér pre živnostníkov
Zdroj: Dreamstime

Malá firma potrebuje na svoje fungovanie viac-menej to isté, čo veľká. Ak je napríklad reč o spracovaní prijatých dokladov, je jedno, koľko faktúr do „e-podateľne“ dorazí. Či za mesiac prijmete jednu faktúru alebo vám v e-mailovej schránke pristane 50-tisíc dokladov, postup je rovnaký. Preto odborníci radia, stavte na správny výber online softvéru, ktorý potrebujete na podnikanie. Pomôže vám vyhnúť sa chybám, sledovať finančné toky, splatnosť faktúr a robiť dobré rozhodnutia na základe prehľadných štatistík.

Všetko pre budúcnosť
Každá firma má svoje špecifiká. Dobrý online softvér na riadenie firmy by sa im mal prispôsobiť. Musí vedieť vytvoriť faktúry za fixnú sumu aj podľa času stráveného na projektoch alebo u klientov. Či ste stavbári, právnici, marketingoví pracovníci alebo automobilový dodávateľ s pobočkami po celej Európe, v princípe potrebujete to isté. Od softvéru na podnikanie očakávate ušetrený čas, jednoduché používanie, moderne vyzerajúce faktúry či šablóny pre dodacie listy a cenové ponuky. No a, samozrejme, tiež by mal vedieť prehľadne spracovať dáta a štatistiky napríklad o príjmoch a výdavkoch, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, ako pokračovať v budúcnosti.


„Online softvér so všetkým potrebným na podnikanie sa nezaobíde bez automatickej evidencie dokladov, ktoré vám chodia e-mailom. Alebo, ak ich máte v papierovej podobe, tak by mal vedieť pomôcť s ich prepisom do elektronickej podoby. Mal by mať tiež možnosť posielania upomienok, upozornení na splatnosť a nemal by mu chýbať výpočet cash-flow,“ hovorí odborník na online softvér pre riadenie menších aj väčších firiem Ondrej Krško. S tímom programátorov bol pri vývoji softvérov ReFIS a SkvelaFirma.sk. Prvý slúži pre väčšie firmy a druhý pre menšie spoločnosti či živnostníkov.

Krško uvádza konkrétny príklad, keď online softvér pre podnikanie výrazne pomohol podnikateľom ušetriť čas. „Dokázal spracovať 167 dokladov za päť minút, čo je nový rekord. Viacerí zákazníci v priebehu niekoľkých minút využili funkciu OCR na automatické rozpoznanie faktúr. Bežnému človeku by to trvalo tri až štyri dni,“ dodáva odborník.

Byrokracia bude menšia
Prečo by podnikateľský softvér mala mať každá firma a vyťažený živnostník? Menej administratívy znamená viac času na nápady, podnikanie samotné, ale aj viac voľného času pre podnikateľa. Či ste živnostník, alebo má vaša firma viacero zamestnancov, nejde to bez systému, ktorý by sledoval všetky vaše pohľadávky a záväzky. S online softvérom ich máte na jednom mieste.

Navyše, keď sa firma rozrastá, je praktické, aby mali k informáciám o faktúrach, výdavkoch alebo príjmoch prístup zodpovední zamestnanci alebo viacerí spoločníci. Zaujímavou možnosťou je aj schvaľovanie faktúr online. Z vašej firmy tak zbytočne neodíde ani euro, lebo peniaze môže postrážiť okrem majiteľa aj kolega zodpovedný za konkrétnu oblasť. Aj toto by mal softvér pre podnikateľov ponúkať.

Hľadajte komplexnosť
Prístup ku kontu existuje z ktoréhokoľvek počítača alebo mobilu, keďže dnes už každý dobrý softvér je dostupný v internetovom prehliadači. Systém, ktorý si vyberiete, by mal byť zabezpečený pred škodami. Hľadajte nielen trendové a komplexné riešenia, ale tiež také, ktoré budete vedieť ovládať od samého začiatku.

Vhodným riešením pre vás môže byť softvér, ktorého funkcie sú rozdelené do viacerých úrovní od základnej po komplexnú verziu. Niektoré softvéry majú základnú verziu napríklad na tvorenie faktúr zdarma a platíte až za ďalšie funkcie. To j

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.