28.11.2018, 23:21

S dedičstvom nakladáte slobodne

Na čo treba myslieť pri spisovaní závetu? Ako bude prebiehať dedičské konanie? Kedy je výhodnejšie dedenie zo zákona či zo závetu? Ako je to s majetkom medzi druhom a družkou? Na všetky tieto otázky odpovedajú zainteresovaní.

S dedičstvom nakladáte slobodne
Zdroj: StockExpert

Odpovedá advokátska kancelária Ficek & Ficeková

1. Práca v zahraničí
Otec pracoval dlhé roky v susednom Česku. Údajne si tam kúpil byt, hoci rodinu má na Slovensku. Ako to bude s dedičským konaním a kde bude prebiehať?
Dedičské konanie prebehne aj v Čechách. Pri nehnuteľnostiach platí, že dedičské konanie prebieha tam, kde je nehnuteľnosť. Slovenský notár nemôže rozhodnúť o nehnuteľnosti v Čechách. Ak však poručiteľ zomrel 17. augusta 2015 alebo neskôr, konanie sa v takomto prípade spravuje primárne zákonným nariadením, podľa ktorého má príslušný orgán štátu, v ktorom mal poručiteľ obvyklý pobyt, právomoc konať vo veci celého dedičstva. A to sa týka ja nehnuteľností. To znamená, že ak mal poručiteľ v čase smrti obvyklý pobyt v Slovenskej republike, avšak nehnuteľnosti by vlastnil aj v iných členských štátoch Európskej únie, slovenský súd prostredníctvom povereného notára môže rozhodnúť aj o tomto majetku.

2. Odmietnuté dedičstvo
Môžu deti a manželka odmietnuť dedičstvo po manželovi, teda po otcovi?
Deti aj manželka môžu toto dedenie odmietnuť a to aj bez uvedenia dôvodu. Ak odmietnu dediť maloleté deti, tento úkon musí schváliť súd. Rovnako prijatie, tak aj odmietnutie deičstva je prejavom slobodnej vôle všetkých zúčastnených osôb.

3. Úcet rodičov
Moji rodičia majú spoločný účet v banke, pričom s ním môžu spoločne disponovať. Ako by prebiehalo dečostvo, ak by sa jednému z nich niečo stalo?
Pred právoplatným skončením dedičského konania môže banka vyplatiť pozostalým peňažné prostriedky iba na základe právoplatného rozhodnutia súdu. Nakladať s majetkom zomrelého klienta pred skončením dedičského konania je možné len na základe súhlasu súdu alebo notára povereného prejednaním dedičstva. Štandardne účet zostáva zablokovaný až do skončenia konania a zrušiť ho je možné až po predložení právoplatného rozhodnutia o dedičstve. Ak sa vedia dedičia dohodnúť, potom je možné požiadať súd o súhlas s nakladaním s peniazmi na účte.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.