03.12.2018, 00:00

Platy starostov a primátorov išli hore

Platy starostov a primátorov od decembra porastú. Okrem nich od nového roka aj pracovníkom na obecných a mestských úradoch.

Platy starostov a primátorov išli hore
Zdroj: Dreamstime

O zvýšenie príjmov starostov a primátorov sa postarala novela zákona, ktorá sa začala uplatňovať od decembra. Doteraz patrila starostovi obce, respektíve primátorovi mesta mzda, ktorá je súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a zákonom určeného násobku podľa počtu obyvateľov.

O koľko eur si prilepšili
Novela zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest zvýšila doterajšie násobky, ktoré upravujú výšku základného platu v závislosti od počtu obyvateľov. Zároveň však obmedzila možnosť zvýšenia ich základného platu, ktorý už poslanci obecných a mestských zastupiteľstiev nemôžu zvýšiť o 70, ale len o 60 percent.

Zmenilo sa aj odstupné, ktoré sa vypláca v závislosti od dĺžky funkcie starostu podobne, ako je to pri zamestnancoch v pracovnom pomere.

Prečo nastala zmena? V roku

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.