04.12.2018, 00:00

Platy v samospráve pôjdu hore

Už odteraz si na plate prilepšia starostovia a primátori a od nového roka to čaká aj pracovníkov na mestských a obecných úradoch.

Platy v samospráve pôjdu hore
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Veronika Husárová, tlačový odbor ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny

1. Ciele novely
Čo sa zmenilo novelou o odmeňovaní starostov a primátorov?
Zvýšili sa doterajšie násobky upravujúce výšku základného platu starostov a primátorov v závislosti od počtu obyvateľov obce alebo mesta. Na druhej strane poslanci obecného zastupiteľstva už nemôžu zvýšiť svojím rozhodnutím základný plat primátorov o 70 percent, ale len o 60 percent. Tretím cieľom novely bolo zaviesť odstupňovaný nárok na odstupné v závislosti od dĺžky výkonu funkcie starostu obdobne, ako je to u zamestnancov v pracovnom pomere.

2. Násobky platov
Ako sa mení odmeňovanie starostov?
Po novom tak bude mať starosta obce do 500 obyvateľov plat vo výške 1,65-násobku priemernej mzdy. Pri počte obyvateľov od 501 do tisíc je to 1,83-násobok, od 1 001 do tritisíc obyvateľov 2,2-násobok, od 3 001 do päťtisíc obyvateľov 2,41-násobok, od 5 001 do 10-tisíc obyvateľov 2,6-násobok, od 10 001 do 20-tisíc obyvateľov 2,81-násobok, od 20 001 do 50-tisíc obyvateľov 3,21-násobok, od 50 001 do 100-tisíc obyvateľov 3,54-násobok a nad 100-tisíc obyvateľov 3,98-násobok.


3. Odstupné po novom
Novela zmenila aj výšku odstupného pre odchádzajúcich starostov. Ako?
Po zániku mandátu starostu patrí starostovi odstupné z rozpočtu obce v sume:
– dvojnásobku jeho priemerného mesačného platu, ak bol vo funkcii dlhšie ako šesť mesiacov,
– trojnásobku jeho priemerného mesačného platu, ak vykonával funkciu jedno funkčné obdobie,
– štvornásobku jeho priemerného mesačného platu, ak bol starostom dve za sebou nasledujúce funkčné obdobia,
– päťnásobku jeho priemerného mesačného platu, ak bol vo funkcii najmenej tri za sebou nasledujúce funkčné obdobia.

Odpovedá Milena Rácová, predsedníčka Slovenského odborového zväzu verejnej správy a kultúry

4. Novinky v tabuľkách
Od 1. januára mení zákon o odmeňovaní pracovníkov vo verejnej správe základnú tabuľku odmeňovania. Je to jediná zmena?
Od prvého januára už bude platiť nová tabuľka odmeňovania, ktorá sa začína minimálnou mzdou 520 eur. Základná tabuľka zjednotila aj roztrieštené odmeňovanie zamestnancov verejnej správy, keďže platilo viacero osobitných stupníc platových taríf. Bude len jedna základná tabuľka pre všetkých zamestnancov a novela určila aj osobitné odmeňovanie pre pedagogických, odborných, výskumných a vývojových zamestnancov. Platové triedy sa zredukovali. Pôvodných 14 tried sa zlúčením zracionalizovalo na 11.

Odpovedá Branislav Ondruš, štátny tajomník rezortu práce

5. Garantovaná valorizácia
Pre niektorých pracovníkov verejnej správy združených v odboroch bude platiť kolektívna zmluva vyššieho stupňa na dva roky, ktorá garantuje valorizáciu platov. O koľko percent sa zvýšia?
Platy pracovníkov vo verejnej správe sa zvýšia o 10 percent v roku 2019 a o 10 percent v roku 2020. S tým, že na rok 2019 sme sa dohodli na zmene zákona o verejnej službe, a táto zmena, zvýšenie taríf, sa premietne do nových platových tabuliek, ktoré sú prílohou k zákonu. V roku 2020 sa to 10-percentné zvýšenie bude rátať už z nových, zvýšených platových taríf.

Odpovedá Nikola Richterová z portálu Profesia

6. Čistá mzda
Aký je rozdiel medzi čistou, hrubou a superhrubou mzdou?
Pojem superhrubá mzda sa v bežnej komunikácii medzi zamestnávateľmi a zamestnancami nepoužíva. Mnohých preto prekvapí

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.