17.12.2018, 00:00

Ako sa zvyšuje minimálny dôchodok

Podmienkou zvýšenia dôchodku na minimálny je, že priznaný dôchodok je nižší než minimálna hranica. Zvýšenie sa určí ako rozdiel medzi minimálnym a vyplácaným dôchodkom. Zvýšenie dôchodku = výška minimálneho dôchodku (mínus) celkový dôchodkový príjem.

Ako sa zvyšuje minimálny dôchodok
Zdroj: Reuters

1. Podmienky
- najmenej 30 rokov dôchodkového poistenia

2. Čo je kvalifikované (potrebné) obdobie dôchodkového poistenia
– obdobie dôchodkového poistenia získané pred 1. januárom 1993 – započítajú sa všetky,
– od 1. januára 1993 – započítajú sa len dni získané v kalendárnom roku, za ktorý patrí osobný mzdový bod najmenej v hodnote 0,241, teda ročný príjem bol najmenej 24,1 percenta priemernej mzdy,
– bez ohľadu na hodnotu osobného mzdového bodu je potrebným obdobím aj obdobie dôchodkového poistenia získané v cudzine – započíta sa celé obdobie, ak ho potvrdí príslušná inštitúcia.

3. Počet rokov potrebného obdobia zarátavaného do nároku na dôchodok
– určí sa ako súčet všetkých dní poistenia a celkový počet dní sa prepočíta na roky tak, že sa počet dní vydelí 365 dňami a zaokrúhli sa na štyri desatinné miesta nahor.


4. Aká bude výška minimálneho dôchodku
Za 30 rokov je minimálny dôchodok 271,30 eura, čo predstavuje 1,36- sumy životného minima. Až do 31. decembra 2018 sa použije výška

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.