17.12.2018, 00:00

O koľko dostanete pridané k penzii

Na budúci rok dostane väčšina dôchodcov vyšší dôchodok. O zvýšenie netreba žiadať, každý dostane písomné rozhodnutie.

O koľko dostanete pridané k penzii
Zdroj: Reuters

Dôchodky sa zvýšia o 2,6 percenta, najmenej však o pevnú sumu určenú ako dve percentá z priemernej mesačnej sumy dôchodku. Hranica, od ktorej platí zvýšenie o 2,6 percenta, je dôchodok 334 eur. Kto má menší dôchodok ako 344 eur, tomu sa budú dôchodky valorizovať o pevnú sumu , čo je pre budúci rok 8,70 eur. Prvý raz budú vyplatené za mesiac január 2019 aj s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2019 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2019.

Ako sa penzistom prilepší v roku 2019 ilustračné príklady

Príklad 1.
Dôchodca má starobný dôchodok 300 eur. Jemu by sa mali dôchodkové dávky valorizovať o 2,6 percenta. Sociálna poisťovňa porovná percentuálne zvýšenie, v tomto prípade 7,80 eura, s minimálnou valorizačnou pevnou sumou (2 percentá z priemernej sumy nekráteného starobného dôchodku), ktorá bude pri nekrátenom starobnom dôchodku 8,70 eura, pričom dôchodcovi sa má zvýšiť penzia o vyššiu z týchto dvoch súm, čo je v tomto prípade o 8,70 eura.


Príklad 2.
Dôchodca poberá sólo starobný dôchodok 400 eur. Percentuálne zvýšenie v tomto prípade by predstavovalo 10,40 eura

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.