18.12.2018, 00:00

Zvyšujú sa penzie aj vymeriavacie základy

Referenčná suma je hodnota priemerného mesačného starobného dôchodku vyplácaného zo Sociálnej poisťovne.

Zvyšujú sa penzie aj vymeriavacie základy
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne

1. Vianoce a dlh
Hrozí mi exekúcia, vzťahuje sa aj na vianočný príspevok?
Vianočný príspevok exekúcii na rozdiel od dôchodku nepodlieha.

2. Preddavky a zvýšenie
Ktoré dôchodky sa valorizujú?
Týka sa to starobných dôchodkov, ale aj predčasných starobných, invalidných, vdovských, vdoveckých a sirotských. Ak však poisťovňa vypláca poistencovi preddavok na dôchodok, ten nie je možné zvýšiť. Bude to možné až pri jeho definitívnom priznaní, a to buď od 1. januára 2019, alebo odo dňa definitívneho priznania dôchodku v roku 2019. Počas budúceho roka sa nezvýšia ani tie vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky vypočítané zo starobného, predčasného starobného alebo invalidného dôchodku, ktorý už v roku 2019 bol zvýšený. Ide o situáciu, keď napríklad poberateľ starobného dôchodku dostane zvýšený dôchodok od 1. januára 2019, v marci 2019 zomrie a jeho manželka požiada o vdovský dôchodok. Vdovský dôchodok manželky poisťovňa vypočíta z už zvýšeného starobného dôchodku manžela. Preto sa jej vdovský dôchodok už nanovo za rok 2019 zvyšovať o valorizáciu nemôže.

3. Hodnota penzie
Počuli sme o referenčnej sume dôchodku a nevieme, o čo ide? Ako sa týka našej penzie?
Referenčná suma je hodnota priemerného mesačného starobného dôchodku vyplácaného zo Sociálnej poisťovne. Tá je podmienkou výplaty starobného dôchodku zo starobného sporenia programovým výberom. Sociálna poisťovňa stanovila referenčnú sumu na rok 2019, ktorá je 444,10 eura.

4. Dlhší odchod
Narodila som sa v roku 1957, vraj pôjdem neskôr do penzie? Kedy?
Nová právna úprava stanovuje dôchodkový vek v rokoch a vzťahuje sa na ľudí narodených po 31. decembri 1956. Dôchodkový vek tak ako prví dosiahnu poistenci narodení v roku 1957, a to dovŕšením 62 rokov a šiestich kalendárnych mesiacov. Predĺženie dôchodkového veku sa nevzťahuje napríklad na ľudí, ktorí pracovali potrebný počet rokov v zamestnaní zaradenom do I. pracovnej kategórie, I. a/alebo II. kategórii funkcií, a na ženy podľa počtu vychovaných detí.

5. Vdovy a vdovci
Poberám penziu po mužovi, účastníkovi národného boja za oslobodenie. Zvyšuje sa od nového roku?
Áno. Zvyšuje sa vdovám aj vdovcom z 20 eur na 35 eur mesačne. Keďže príspevok je súčasťou vyplácaného dôchodku, poisťovňa ho vyplatí od výplatného termínu v januári 2019. O zvýšenie nemusíte žiadať.

6. Vymeriavací základ
Ako sa od nového roka zvýši minimálny a maximálny vymeriavací základ pre povinne poistenú samostatne zárobkovo činnú osobu?
Nový minimálny vymeriavací základ je 477 eur, poistné 158,11 eura. Nový maximálny vymeriavací základ je 6 678,00 eura a poistné je 2 213,75 eura.

7. Platby do poisťovne
Dokedy treba zaplatiť nové poistné z nových vymeriavacích základov?
Poistné zaplatia do 8. februára 2019 tie samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré do 31. decembra 2018 platili poistné z minimálneho vymeriavacieho základu platného do 31. decembra 2018 (456 eur) alebo zo skutočne dosiahnutého vymeriavacieho základu v rozpätí od 456,01 eura do 476,99 eura. Tie povinne samostatne zárobkovo činné osoby, ktorých skutočne dosiahnutý vymeriavací základ je určený v rozpätí od maximálneho

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.