19.12.2018, 00:00

Novela prináša pozitívne veci, ale neodstránila všetky nejasnosti

Novela prináša pozitívne veci, ale neodstránila všetky nejasnosti
Zdroj: Dreamstime

O režime pozemkových spoločenstiev po novele, ktorá začala platiť od júla, hovoríme s odborníkom na pozemkové právo Marekom Maslákom z Právnickej fakulty v Trnavskej univerzity.

O prenájme lesných pozemkov poľovníkom už môže za urbárnikov rozhodnúť spoločenstvo?
Áno, prostredníctvom svojho výboru. Pripúšťa to od júla novela zákona o pozemkových spoločenstvách, nemusia o tom rozhodnúť členovia – urbárnici na valnom zhromaždení. Dá sa tak uzavrieť nájomná alebo iná obdobná zmluva, napríklad aj zmluva o užívaní poľovného revíru. V tomto smere sa však možno dohodnúť na odchylnej úprave od zákona, a to buď vo vnútorných dokumentoch spoločenstva, alebo aj priamo osobitným rozhodnutím zhromaždenia v konkrétnej veci. Avšak treba tak urobiť ešte pred uzavretím nájomnej alebo inej obdobnej zmluvy.

Pri rozhodovaní zhromaždenia sa už nezohľadňujú hlasy členov, ktorí sú neznámi. O aké prípady ide?
Ide o prípady, keď ich podiel nespravuje, respektíve s ním nenakladá fond ani správca. Ide tu o prípady, keď člen zomrel a dosiaľ nie je známy dedič po ňom.

Jednoduchšia je už aj voľba orgánov spoločenstiev, v čom?
Často sa stávalo, že kvôli nezáujmu členov spoločenstva zúčastňovať sa na valných zhromaždeniach bol problém zvoliť orgány spoločenstva. Zákon už umožňuje voliť a aj odvolávať orgány aj na mimoriadnom zasadnutí zhromaždenia, čo predtým nebolo možné. Možno ho zvolať, ak sa hlasovania na zhromaždení nezúčastnia členovia spoločenstva, ktorí disponujú nadpolovičnou väčšinou hlasov. Vypustila sa aj podmienka dvoch zasadnutí zhromaždenia s nedostatočným počtom členov počas šiestich mesiacov. Na prijatie určitých zákonom určených rozhodnutí na mimoriadnom zasadnutí zhromaždenia stačí nadpolovičná väčšina prítomných členov, nie všetkých.

Výbor už nemusí mať päť, ale len troch členov. Ako to hodnotíte?
Určite to uľahčí život mnohým spoločenstvám. Záleží na úprave vo vnútorných dokumentoch, či spoločenstvu postačí tento minimálny počet alebo sa členovia spoločenstva zhodnú na vyššom počte členov svojho výb

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.