19.12.2018, 00:00

Novela prináša pozitívne veci, ale neodstránila všetky nejasnosti

Novela prináša pozitívne veci, ale neodstránila všetky nejasnosti
Zdroj: Dreamstime

O režime pozemkových spoločenstiev po novele, ktorá začala platiť od júla, hovoríme s odborníkom na pozemkové právo Marekom Maslákom z Právnickej fakulty v Trnavskej univerzity.

O prenájme lesných pozemkov poľovníkom už môže za urbárnikov rozhodnúť spoločenstvo?
Áno, prostredníctvom svojho výboru. Pripúšťa to od júla novela zákona o pozemkových spoločenstvách, nemusia o tom rozhodnúť členovia – urbárnici na valnom zhromaždení. Dá sa tak uzavrieť nájomná alebo iná obdobná zmluva, napríklad aj zmluva o užívaní poľovného revíru. V tomto smere sa však možno dohodnúť na odchylnej úprave od zákona, a to buď vo vnútorných dokumentoch spoločenstva, alebo aj priamo osobitným rozhodnutím zhromaždenia v konkrétnej veci. Avšak treba tak urobiť ešte pred uzavretím nájomnej alebo inej obdobnej zmluvy.

Pri rozhodovaní zhromaždenia sa už nezohľadňujú hlasy členov, ktorí sú neznámi. O aké prípady ide?
Ide o prípad

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.