19.12.2018, 00:00

Urbariáty budú musieť „prepisovať“ zmluvy

Čo by mali do nich zapracovať a ako, vysvetľuje Marek Maslák z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity.

Urbariáty budú musieť „prepisovať“ zmluvy
Zdroj: Flickr

Pozemkové spoločenstvá majú pol roka na to, aby prispôsobili svoje vnútorné dokumenty novele zákona o pozemkových spoločenstvách. Čo by mali do nich zapracovať a ako, vysvetľuje Marek Maslák z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity, ktorý je aj vedúcim autorského kolektívu pripravovaného odborného komentára k zákonu.

_____________________________________
Termíny a pokuty

30. jún 2019
dovtedy musia pozemkové spoločenstvá zmeniť a doplniť svoje zmluvy o spoločenstve, prípadne stanovy a prispôsobiť ich tak novému zneniu zákona.

30 dní
majú na to, aby príslušnému okresnému úradu, pozemkovému a lesnému odboru doručili oznam o zmene zapísaných údajov a preukázali, že prispôsobili zmluvu, prípadne stanovy zákonu.

100 až 3-tisíc eur
je pokuta, ktorá hrozí, ak si povinnosti nesplnia.
_____________________________________


1. Zavádza sa osobitný zoznam nehnuteľností
Údaje o spoločnej nehnuteľnosti alebo o spoločne obhospodarovaných nehnuteľnostiach sa už nemajú uvádzať priamo v zmluve o spoločenstve, ale na osobitnom zozname – ide o zoznam nehnuteľností, ktorý budú spoločenstvá viesť podobne ako dnes vedú zoznam členov spoločenstva. „Táto zmena súvisí s ďalšou zmenou v zákone, keď sa po novom výslovne uvádza, že valné zhromaždenie spoločenstva síce rozhoduje o zmenách zmluvy o spoločenstve, ale už nie o zmenách v zozname členov a v zozname nehnuteľností,“ objasňuje Marek Maslák.

Názor odborníka:
Zmena je podľa Masláka pozitívna. „Súhlas valného zhromaždenia pri zmenách údajov o spoločnej nehnuteľnosti alebo spoločne obhospodarovaných nehnuteľnostiach často nie je potrebný. Napríklad vtedy, ak sa mení údaj na podklade rozhodnutia súdu o vlastníckom práve členov k časti spoločnej nehnuteľnosti. To však neznamená, že zhromaždenie nebude rozhodovať povedzme o pristúpení ďalšieho člena s jeho nehnuteľnosťou, či sa stane súčasťou spoločne obhospodarovaných nehnuteľností – následne však už túto samotnú zmenu vykoná spoločenstvo v zozname nehnuteľností automaticky,“ objasňuje právnik.

2. Povinný je už údaj o tom, či ide o spoločne obhospodarované nehnuteľnosti
V zmluve o spoločenstve už musí byť údaj o tom, či ide o spoločenstvo vlastníkov spolo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.