19.12.2018, 00:00

Chcete predať malé podiely v urbariáte? Neváhajte

V súkromných urbárskych lesoch sa uvoľnil predaj.

Chcete predať malé podiely v urbariáte? Neváhajte
Zdroj: Dreamstime

Predaj bezvýznamných podielov na urbárskom lese je už schodnejší. Ak také podiely vlastníte, napríklad ste ich zdedili, môžete ich predať už aj priamo spoločenstvu alebo členom aj prostredníctvom spoločenstva. Neváhajte, lebo spoločenstvá môžu skupovať podiely len do určitého limitu.

V súkromných urbárskych lesoch sa uvoľnil predaj. Skupovať ich môžu aj spoločenstvá, avšak sú limitované hranicou 49 percent, ktorú ich spoluvlastnícky podiel na spoločnej nehnuteľnosti nesmie prekročiť. Nemôžu teda získať vlastnícku prevahu nad členmi urbariátu, a teda diktovať im, ako sa bude v lese hospodáriť. „Potrebné je dodať, že hoci by malo aj spoločenstvo 49-percentný spoluvlastnícky podiel, spoločenstvo, ktoré je členom seba samého, nemá pri rozhodovaní zhromaždenia žiadne hlasy,“ podčiark

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.