03.01.2019, 00:00

Podnikanie musíte okamžite ohlásiť

Začínate podnikať? Nezabudnite na základnú povinnosť, a síce oznámiť to daňovému úradu. Či už podnikáte ako fyzická, alebo ako právnická osoba.

Podnikanie musíte okamžite ohlásiť
Zdroj: Dreamstime

Na registráciu je príslušný ten daňový úrad, v obvode ktorého máte sídlo. Pokiaľ má podnikateľ zamestnancov, alebo ak je ako štatutár zároveň v zamestnaneckom pomere s podnikateľským subjektom, ktorý zastupuje, musí sa prihlásiť do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. Pri registrácii prostredníctvom Jednotného kontaktného miesta, úrad zároveň s ohlásením živnosti prihlási fyzickú osobu do zdravotnej poisťovne, zaregistruje na daňový úrad a prípadne aj do obchodného registra, ak sa fyzická osoba zapisuje do obchodného registra.

1. Daňový úrad
Každý podnikateľský subjekt musí elektronicky požiadať o registráciu daňový úrad. Treba tak urobiť do 30 dní odo dňa získania povolenia alebo oprávnenia na podnikanie. Ten mu pridelí daňové identifikačné číslo a vydá o tom doklad.


Príklad 1: Lehota na registráciu pri vzniku živnostenského oprávnenia
Živnostník začal podnikať od 1. 12. 2018. Do akého dátumu je povinný sa registrovať na daňovom úrade pre daň z príjmov?
Musí tak urobiť do 31. 1. 2019.

Príklad 2:
Lehota na registráciu pri prenajímaní nehnuteľnosti
Daňovník, ktorý v roku 2018 poberal len príjmy zo zamestnania, začal od 15. 11. 2018 prenajímať nehnuteľnosť na základe uzatvorenej nájomnej zmluvy podľa Občianskeho zákonníka. Do akého dátumu je povinný sa registrovať na daňovom úrade pre daň z príjmov?
Musel tak urobiť do 31. 12. 2018.


2. Platca dane
Podnikateľský subjekt sa môže rozhodnúť, či sa stane aj platcom dane z pridanej hodnoty. Môže podať na daňovom úrade žiadosť o registrá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.