08.01.2019, 00:00

Súd v USA určí osud 70-tisíc ľudí

V súčasnosti sledujeme jeden z najväčších bankrotov v histórii, ktoré sa udiali mimo obdobia recesie. Americký retailový gigant Sears bojuje na súdoch o prežitie.

Súd v USA určí osud 70-tisíc ľudí
Zdroj: Reuters

Kedysi najväčší maloobchodný predajca zmiešaného tovaru na svete, americký retailový konglomerát Sears, sa potápa pod tlakom dlhov, ktoré vyrobil za posledných 10 rokov. Už v októbri roka 2018 ho americké súdy poslali do konkurzu a čas na jeho odvrátenie sa predajcovi rýchlo kráti. Šanca na záchranu v podobe nového investora a schválenie reštrukturalizácie biznisu je mizivá. Záchranca sa musí nájsť do konca marca, keď súd oficiálne plánuje ukončenie činnosti firmy. Bankrot Searsu sa tak môže zapísať do dejín ako jeden z najväčších krachov od pádu Lehman Brothers počas veľkej finančnej krízy v roku 2008.


Súdy určia osudy zamestnancov
Okrem osudu samotnej 125 rokov starej firmy tak súdy rozhodujú aj o osude jej vyše 68-tisíc zamestnancov. Predajcu potopila nová konkurencia vo forme elektronického maloobchodu a e-commerce. Zatiaľ čo Amazonu a ďalším internetovým firmám zisky a výnosy prudko rastú, firmy, ktoré stavali na staré osvedčené spôsoby kamenných obchodov, sa potácajú na okraji krachu. Americké súdy povolili spoločnosti záchranu iba v prípade, že sa nájde investor, ktorý ju bude ochotný kúpiť vcelku a vyplatiť dlhy, ktoré po sebe firma nechala u veriteľov. Ak sa však investor nenájde, firma bude neomylne smerovať do bankrotu. Túto cestu vytýčili americké konkurzné súdy už na jeseň minulého roka po tom, ako koncom októbra spoločnosť požiadala o ochranu pred veriteľmi. Pôvodný návrh na konkurz umožňoval v prípade dobrého vývoja biznisu osekať nerentabilné časti firmy, odpísať dlhy a pokračovať v podnikaní so zdravou časťou firmy. „Chápeme, že máme pred sebou ťažkú cestu ku záchrane firmy,“ povedal vtedy advokát Ray Schrock, ktorý zastupuje Sears pred konkurzným súdom.


Ako však konkurzné konanie pokračovalo, táto možnosť reštrukturalizácie biznisu sa stávala čoraz nereálnejšou. Súdy sa priklonili k názoru, že finančné výsledky sú príliš zlé na to, aby dokázali z dlhodobého hľadiska robiť zisk a kompenzovať tak veriteľov počas najbližších rokov. Vedenie firmy stále dúfa, že sa jej katastrofický scenár, ktorý je v súčasnosti najpravdepodobnejší, podarí odvrátiť. „Firma verí, že úspešná reorganizácia zachráni spoločnosť a pracovné miesta desiatok tisíc zamestnancov,“ povedal generálny riaditeľ firmy Eddie Lampert. Súdy tak na základe týchto nelichotivých vyhliadok a napriek réto

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.