09.01.2019, 00:00

Vrátiť môžete aj funkčnú pomôcku

Výška peňažnej pomoci ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím sa líši v závislosti od potrebných pomôcok alebo ich úprav. Pozrite si kompletný prehľad súm, na ktoré majú hendikepovaní nárok a za akých podmienok sa môže stať, že budú musieť príspevok vrátiť.

Vrátiť môžete aj funkčnú pomôcku

Právoplatné rozhodnutie
Nárok na peňažný príspevok na pomôcku, výcvik na jej používanie alebo úpravu a jeho následné vyplatenie vzniká právoplatným rozhodnutím príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o jeho priznaní. Vypláca sa v eurách v hotovosti alebo bezhotovostným prevodom na žiadosť postihnutého na jeho účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky so sídlom na území Slovenskej republiky. Je však možné poslať ho aj na účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky so sídlom na území Slovenska inej osoby, ktorú si osoba s postihnutím zvolí.

Povinnosti oprávnenej osoby
Pokiaľ bol hendikepovanému človeku poskytnutý peňažný príspevok, táto osoba musí predmetnú pomôcku kúpiť, upraviť alebo absolvovať výcvik na jej používanie do troch mesiacov odo dňa poskytnutia príspevku, najneskôr však do šiestich mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia, ak za to môžu nejaké skutočnosti na strane osoby, ktorá pomôcku predáva, vyrába, upravuje alebo k nej zabezpečuje výcvik. Zároveň je nutné predložiť príslušnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny potvrdenie o týchto skutočnostich. Ak dôjde k nejakým zmenám vo faktoch, na základe ktorých bol príspevok schválený, postihnutá osoba to musí nahlásiť príslušnému úradu najneskôr do ôsmich dní.

Vrátenie príspevku a pomôcky
Osoba s ťažkým zdravotným postihnutím musí poskytnutý finančný príspevok vrátiť vtedy, ak pred uplynutím siedmich rokov od jeho poskytnutia predá, daruje alebo zaviní stratu alebo nefunkčnosť tejto pomôcky. Pri druhom elektronickom vozíku je táto lehota desať rokov. Ak pomôcka vhodne nekompenzuje sociálne dôsledky postihnutia, pomôcku je možné vrátiť aj keď je funkčná. Ak hendikepovaná osoba zomrie,  úrad práce, sociálnych vecí a rodiny uplat

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.