09.01.2019, 12:36

Bývalý šéf Ústavného súdu: Vidím intenzívnu snahu zabrániť Kiskovi menovať ústavných sudcov

  • S poradcom prezidenta Andreja Kisku a bývalým predsedom Ústavného súdu Jánom Mazákom sme sa rozprávali o voľbe nových ústavných sudcov. 
  • Pochybnosti o morálnom profile bývalých politikov, ktorí kandidujú za ústavných sudcov, by mali zabrániť ich vymenovaniu, tvrdí v rozhovore pre Hospodárske noviny.

Ako hodnotíte, že predseda najsilnejšej vládnej strany Robert Fico kandiduje na pozíciu ústavného sudcu?

Je úplne legitímne, ak sa niekto uchádza o kandidatúru na Ústavný súd. Platí to aj pre poslanca Fica. Iná je otázka hodnotenia takého uchádzača. Prevládajú názory, podľa ktorých jeho doterajšia kariéra je výsostne politická, poznačená všelijakými kauzami, škandálmi a nekorektnosťami, že nezostal priestor na zastávanie funkcie sudcu Ústavného súdu. Iste, záverečné slovo pri voľbe kandidátov majú poslankyne a poslanci. Po nich nasleduje prezident.

Kandiduje aj bývalý politik Radoslav Procházka. Toho verejnosť vníma kontroverzne, najmä kvôli spôsobu, akým vznikla vláda. Procházka je zrejme odborník, ale verejnosť má pochybnosti o jeho morálnom profile. Ako to vidíte?

Jeho uchádzanie sa o talár sudcu Ústavného súdu vnímam výlučne cez prizmu odmietnutia jeho kandidatúry na sudcu Všeobecného súdu EÚ. Ústavný súd je totiž súd, ktorý je svojím významom porovnateľný so Všeobecným súdom. Ak výhrady voči morálnej integrite Radoslava Procházku bránili tomu, aby sa stal sudcom Všeobecného súdu, tak tento nedostatok by mal ovplyvniť aj jeho zvolenie za kandidáta na sudcu Ústavného súdu. Alebo v prípade ak bude zvolený, jeho vymenovanie za sudcu.

Je podľa vás v poriadku, že na pozíciu sudcu Ústavného súdu kandidujú bývalí politici, keď má byť Ústavný súd garantom ústavnosti, a teda by mal byť apolitický?

Poznám bývalých poslancov, napríklad Ladislava Orosza alebo Lajosa Mészárosa, ktorí napriek politickým aktivitám zostali profesionálmi aj v laviciach parlamentu. A dodám, že za bránou Ústavného súdu konali tak, že nenechali nikoho na pochybách, že si ctia princípy právneho štátu, ochranu základných práv a slobôd, ako aj nezávislosť a nestrannosť tohto najmocnejšieho súdneho orgánu. Takže posudzovanie bývalých politikov treba uvážiť so zreteľom na to, či sa v politickom živote nedopustili niečoho, čo by ich diskvalifikovalo z uchádzania sa o talár ústavného sudcu. Ak nie, cesta je otvorená.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.