09.01.2019, 00:00

Ako vyplníte e-tlačivo priznania za firemné autá

Do konca januára sa podávajú daňové priznania k dani z motorových vozidiel. Tí, ktorí už tento proces absolvovali vlani a komunikujú s Finančnou správou elektronicky, dostanú predvyplnené priznanie. Údaje musíte skontrolovať a aktualizovať podľa skutočného stavu používania vozidiel.

Ako vyplníte e-tlačivo priznania za firemné autá
Zdroj: Reuters

I. Oddiel – Údaje o daňovníkovi
Riadky od 01 až po 12 sú predvyplnené z registra informačného systému Finančnej správy. Ak ste neoznámili zmeny na príslušnom daňovom úrade, v predvyplnenom priznaní nemohli byť uvedené. Vyplnenie riadka 13 – telefónne číslo a riadka 14 – e-mailová adresa/faxové číslo sa ponecháva na doplnení toho, kto vypĺňa a podáva priznanie.

II. Oddiel – Údaje o osobe, ktorá podáva daňové priznanie
Vyplní osoba, ktorá podáva priznanie.

III. Oddiel – Výpočet dane
Predvyplnené riadky 01 až 21 za jednotlivé vozidlá vychádzajú z údajov, ktoré boli v poslednom priznaní za rok 2017, ak ste ho podávali. Na základe týchto údajov bol vykonaný prepočet v riadkoch priznania podľa pravidiel pre zdaňovacie obdobie 2018.

V predvyplnenom priznaní sú zohľadnené a neuviedli sa vozidlá, pri ktorých ste v predchádzajúcom priznaní za zdaňovacie obdobie 2017 vyplnili v riadku 02 dátum zániku daňovej povinnosti, alebo motorové vozidlá, za ktoré ste podali samostatné neštruktúrované oznámenia o zániku daňovej povinnosti k 31. 12. 2016 podľa paragrafu 8 odseku 6 zákona o dani z motorových vozidiel, to znamená, že o vozidle ste neúčtovali.


Určenie zníženia/zvýšenia ročnej sadzby dane v riadku 13 zodpovedá aktuálnemu zdaňovaciemu obdobiu v závislosti od dátumu prvej evidencie vozidla a systém určí prepočet na ročnú sadzbu v riadku 14.

Riadok 19 má nastavený fiktívny (maximálny možný) počet mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie. Prípadný zánik daňovej povinnosti v riadku 02 musíte do predvyplneného priznania manuálne doplniť. Na základe tohto zápisu sa automaticky vykoná prepočet reálneho počtu mesiacov v riadku 19. Podľa zobrazeného chybového hlásenia manuálne opravíte počet mesiacov v riadku 19 na správny.

Výnimkou sú vozidlá, pri ktorých sa systémom nepredvyplnili všetky riadky priznania. Z priznania za zdaňovacie obdobie 2017 sa prevzali a predvyplnili v priznaní za zdaňovacie obdobie 2018 len riadky, pri ktorých je predpoklad, že budú identické. Riadky, do ktorých musí zadať údaje daňovník podľa skutočného stavu, zostali nevyplnené. Sú to tieto vozidlá:

1) v kombinovanej doprave (ide o vozidlá, ktoré mali v priznaní za zdaňovacie obdobie 2017 vyplnený riadok 17), majú predvyplnené riadky 01 až 16, riadky 17 až 21 nie sú doplnené, daňovník ich vyplní podľa reálneho stavu,

2) autobusy – linková doprava (ide o vozidlá, ktoré mali v priznaní za zdaňovacie obdobie 2017 vyplnený riadok 11 a zároveň riadok 19b), majú predvyplnené riadky 01 až 18, riadky 19b) až 21 zostali nevyplnené, daňovník ich vyplní dodatočne podľa reálneho stavu používania autobusu mimo výkonu prepravy vo verejnom záujme,

3) vozidlá, pri ktorých je daňovníkom zamestnávateľ a vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie vozidla, ktoré sa nepoužíva na podnikanie (ide o vozidlá, ktoré mali v priznaní za zdaňovacie obdobie 2017 vyplnený riadok 10 a písmeno e), majú predvyplnené iba základné údaje o vozidle, teda riadky 01, 03 až 10. Daňovník nevyplnené riadky vyplní dodatočne podľa reálneho stavu používania. Daňovník je povinný uviesť v daňovom priznaní v riadku 02 vznik a zánik

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.