11.01.2019, 00:00

Znížiť základ dane si môžu aj dohodári

Aké novinky v oblasti nezdaňovaných príjmov v minulom roku nastali a aké chyby robia daňovníci najčastejšie priblížil v rozhovore daňový poradca zo spoločnosti V4 Tax Tomáš Janoušek.

Znížiť základ dane si môžu aj dohodári
Zdroj: Dreamstime

Môžu si nezdaniteľnú časť základu dane uplatniť všetci daňovníci automaticky?
Nezdaniteľnú časť základu dane si môžu daňovníci uplatniť len na takzvané aktívne príjmy, to znamená na príjmy zo závislej činnosti, príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Teda nezdaniteľnú časť základu dane si môžu uplatniť aj ľudia pracujúci na dohodu.


Čo sa zmenilo ohľadne príjmov, ktoré sa nezdaňujú od minulého roka? Na čo by si ľudia mali dať najväčší pozor?
Príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, sa za posledný rok nezmenili, až na výnimku zavedenia zdanenia dividend, zníženia základného imania a výplaty prostriedkov z kapitálového fondu z príspevkov. Od januára 2018 bola zavedená novinka oslobodenia od dane vo forme plnenia poskytnutého zamestnancovi od zamestnávateľa s cieľom zabezpečenia dopravy zamestnanca na miesto výkonu práce a späť, ako aj suma daňového zvýhodnenia na zaplatené úroky pri úveroch na bývanie. Významnou novinkou v oblasti dane z príjmov je od roku 2019 zavedenie podmienok zdanenia virtuálnej meny.


Aké chyby najčastejšie robia ľudia v nezdaniteľných príjmoch?
Najčastejšou chybou je opomenutie zdaňovania nepeňažného príjmu vo forme firemného auta používaného aj na súkromné účely. V prípade príjmov oslobodených od dane vznikajú štandardne najčastejšie chyby pri posudzovaní oslobodenia pri predaji nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia, pričom sa prihliada aj na zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti. Ďalšou častou chybou, s ktorou sa v praxi stretávame, je nezahrnutie všetkých príjmov do daňového priznania. V zásade platí, že príjmy, ktoré nie sú predmetom dane a ktoré sú od dane oslobodené, sa v daňovom priznaní neuvádzajú, no daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou, teda slovenský daňový rezident, je povinný zahrnúť do daňového priznania svoje celosvetové príjmy. A následne v nadväznosti na druh príjmu sa uplatní niektorá z metód na zamedzenie dvojitého zdanenia.


Aké postihy hrozia ľuďom za zlý výpočet nezdaniteľnej čiastky?
Za nesprávne vypočítanie nezdaniteľnej časti základu dane nehrozí žiaden postih, sankcionovaný je nesprávny výpočet základu dane a samotnej dane. Pokuta sa uplatní za správny delikt uvedenia dane v daňovom priznaní alebo dodatočnom daňovom priznaní, ktorá je nižšia ako daň, ktorú mal daňovník uviesť.

Časté chyby pri nezdaňovaní podľa Tomáša Janouška:
– opomenutie zdaňovania nepeňažného príjmu
– zlé posúdenie oslobodenia od dane pri predaji nehnuteľnosti
– nezahrnutie všetkých príjmov do daňového priznania

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.