14.01.2019, 00:00

Nižšia DPH nemusí znížiť aj cenu

V tomto roku začala platiť aj novela zákona o dani z pridanej hodnoty. Niektoré zmeny sú výhodné pre podnikateľov, iné zas pre ich zákazníkov. Pozrite si ich sumár.

Nižšia DPH nemusí znížiť aj cenu
Zdroj: Archív HN

1. Daň z pridanej hodnoty na ubytovanie
Od 1. januára 2019 platí nižšia daň z pridanej hodnoty na ubytovacie služby. Namiesto 20 percent tak zaplatíte desaťpercentnú sadzbu dane. Zmena sa týka hotelových a turistických ubytovacích služieb, kempov, ale aj ubytovania na internátoch a robotníckych ubytovniach. Pokles sadzby dane z pridanej hodnoty by mal teoreticky znamenať aj pokles cien za ubytovanie. Je však ťažké povedať, či sa pokles sadzby premietne aj do nižších cien pre zákazníkov. Je možné, že prevádzkovatelia si nechajú rozdiel v dani z pridanej hodnoty pre seba a ceny nezmenia. Ovplyvniť to môžu napríklad drahšie energie či nárast iných nákladov.

2. Služby súvisiace s ubytovaním
Zníženej sadzbe dane z pridanej hodnoty podliehajú aj bezprostredne súvisiace služby. Napríklad služby recepcie, parkovanie hostí. V niektorých prípadoch môže byť problém určiť, akú sadzbu dane z pridanej hodnoty majú služby mať a či bezprostredne súvisia s ubytovaním. Zdaňovanie usmerňuje iba informácia Finančného riaditeľstva. V podstate môžeme povedať, že služby súvisiace s ubytovaním, ktoré sú poskytované všetkým hosťom bez výnimky spoločne s ubytovaním, by mali byť zdanené desaťpercentnou sadzbou dane z pridanej hodnoty. Hostia ich môžu využívať bez toho, aby za ne samostatne platili, a cenu za ubytovanie neovplyvnia, aj keď službu nevyužijú. Typickou službou súvisiacou s ubytovaním je napríklad parkovné, služby recepcie, upratovanie na izbách, donáška jedla na izbu či využitie hotelového bazéna.

3. Rôzna výška dane
Pokiaľ ubytovacie zariadenie poskytuje raňajky pre ubytovaných hostí, prípadne príplatok za raňajky v izbe hosťa a ak hosť nemá možnosť objednať si ubytovanie bez raňajok, použije sa znížená sadzba na celú cenu. Ak by táto služba bola poskytnutá samostatne, bez ubytovania, zdanila by sa základnou 20-percentnou sadzbou. Opačne je to v prípade ubytovania s polpenziou alebo plnou penziou, keď dochádza k poskytnutiu dvoch služieb s rozdielnou sadzbou dane. Hotelier klientovi zaúčtuje cenu za ubytovanie s desaťpercentnou daňou z pridanej hodnoty a za stravovanie bude 20-percentná sadzba. Rovnako je to aj pri využití wellness služieb, ak sú pre zákazníkov zvlášť spoplatňované. Vtedy sa na ne vzťahuje základná 20-percentná sadzba dane z pridanej hodnoty. Platí to aj pri nadštandardných službách ako je poskytnutie golfového ihriska, zapožičanie bicyklov, pos

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.