15.01.2019, 00:00

Ako získať financie na podnikanie

Kto chce začať s podnikaním, potrebuje dve veci: podnikateľský plán a peniaze. Získanie financií na ďalší rozbeh závisí aj od typu podnikania.

Ako získať financie na podnikanie
Zdroj: StockExpert

Najmenšie a najjednoduchšie podnikateľské projekty si niekedy vystačia s vlastnými úsporami zakladateľov, ku ktorým sa môže pridať aj pomoc od rodiny a blízkych. „Mnohým podnikateľom peniaze z týchto zdrojov stačiť na začatie vlastného biznisu nemusia. Vtedy je potrebné rozhliadnuť sa a zamyslieť nad tým, ako získať na podnikanie ďalšie peniaze, vo väčšom objeme,“ konštatuje Veronika Solíková z Účtovnej jednotky. Pre menšie projekty sú vhodné rôzne pôžičky.

Príspevok z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny

Kto ho získa?
Príspevok môže získať len občan, ktorý je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie na úrade práce najmenej tri mesiace, alebo bol v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 12 mesiacov a v období šiestich mesiacov pred zaradením do evidencie uchádzačov pozastavil alebo ukončil samostatne zárobkovú činnosť.

Podmienka
Podmienkou je, že bude podnikať ako živnostník najmenej tri roky. Príspevok môže dostať aj uchádzač o zamestnanie, ktorý bude ako samostatne hospodáriaci roľník prevádzkovať poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch.


Výška príspevku
Závisí od celkovej ceny práce, typu regiónu oprávneného na poskytovanie štátnej pomoci a od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese, v ktorom záujemca vytvorí pracovné miesto a bude podnikať ako samostatne zárobková osoba. Ak príspevok úrad schváli, vyplatí sa v dvoch častiach. Najskôr 60 percent do 30 kalendárnych dní odo dňa uzatvorenia dohody a ďalší rok zvyšných 40 percent po predložení prvej správy o prevádzkovaní živnosti samostatnej zárobkovej činnosti.

Použitie príspevku
Príspevok je možné použiť napríklad na platby za zariadenie nevyhnutné pre podnikateľskú činnosť, pracovné náradie, pracovné pomôcky, pracovné a interiérové vybavenie pracoviska, PC vybavenie, softvér a licencie, energie, vodné a stočné, platby za nájom podnikateľského priestoru, nájom dopravného prostriedku na podnikanie, nájom softvéru, preddavky na povinné zdravotné a sociálne poistenie, povinné zmluvné poistenie, platby za reklamu, platby za vytvorenie webovej stránky a podobne.

Postup pre vybavenie príspevku na podnikanie
1. Kontaktovanie úradu práce, kde je záujemca evidovaný.


2. Absolvovanie prípravy – nepovinný kurz, bez poplatkov.


3. Podanie žiadosti o príspevok.


Spolu so žiadosťou je potrebné odovzdať aj požadované prílohy:
– podnikateľský zámer, ktorého súčasťou je aj kalkulácia nákladov,
– čestné vyhlásenie o tom, či v minulosti podnikal alebo nie, čestné vyhlásenie o tom, či prijal alebo neprijal iný príspevok, ktorý bol štátnou pomocou.


4. Absolvovanie testu – písomný test, ktorý slúži na overenie pripravenosti na prevádzkovanie živnosti.


5. Predvolanie pred komisiu – prezentovanie a obhájenie podnik

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.