16.01.2019, 00:00

10 klúčových noviniek na cestách

Doškoľovacie kurzy pre mladých pirátov ciest, povinné vytváranie záchranných uličiek či povinné zipsovanie. Tieto zmeny čakajú na vodičov. A sto eur za používanie mobilu počas jazdy. Návrh z dielne ministerstva vnútra ešte nie je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. HN prináša 10 najdôležitejších noviniek a pokuty, ktoré sa navrhujú.

Kalendár
1. júl 2019
je termín, od ktorého by mali platiť na cestách nové pravidlá.

1. Používanie mobilov
Čo platí:
Vodič nesmie počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj okrem telefonovania v systéme „voľné ruky“ alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla. Nevzťahuje sa to pri plnení úloh vodičov ozbrojených zložiek ani hasičov, horských záchranárov, vodičov záchrannej zdravotnej služby, banskej záchrannej služby, Vojenského spravodajstva a Slovenskej informačnej služby.

Čo sa má zmeniť: Vodič nebude môcť už ani držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj, ale ani iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie. Vodič už nebude môcť počas jazdy nastavovať ani navigáciu.


Sankcia: Horná hranica pokuty za používanie mobilov a podobných zariadení počas vedenia vozidla sa má zvýšiť z 50 na sto eur v blokovom konaní a zo sto na 200 eur v riadnom konaní.

2. Nemotorové vozidlá
Čo platí:
Nemotorovým vozidlom je prípojné vozidlo, ďalej také, ktoré sa pohybuje pomocou človeka alebo zvieraťa, samovyvažovacie vozidlo (segway) a bicykel vybavený pomocným motorom so zdvihovým objemom valcov nepresahujúcim 50 cm3 s konštrukčnou rýchlosťou neprevyšujúcou 25 km za hodinu alebo bicykel s pomocným elektrickým motorom s výkonom do 0,25 kW, ktorý sa znižuje a nakoniec preruší, keď dosiahne rýchlosť 25 km za hodinu alebo keď vodič prestane šliapať do pedálov.

Navrhuje sa: Osoba na kolobežke vybavenej pomocným motorčekom sa zaradí medzi vodičov nemotorových vozidiel. Rovnako tak ako je teraz aj cyklista na bicykli s pomocným motorom alebo na segwayi – samovyvažovacom zariadení. V súčasnosti je kolobežkár zaradený medzi chodcov, čo však podľa rezortu vnútra nezodpovedá povahe tohto dopraného prostriedku a pravidlám, ktoré sa na kolobežkárov s motorčekom vzťahujú.

3. Jazda pod vplyvom alkoholu
Čo platí:
Už tretí rok môžu cyklisti jazdiť s 0,5 promile alkoholu v krvi v zastavanom území obce a cyklotrasách. Pri pojme „zastavané územie obce“ sa odkazuje na stavebný zákon, ktorý však takéto územie určuje na účely stavebného konania.

Navrhuje sa:
Prípustné množstvo alkoholu v krv

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.