16.01.2019, 00:00

10 klúčových noviniek na cestách

Doškoľovacie kurzy pre mladých pirátov ciest, povinné vytváranie záchranných uličiek či povinné zipsovanie. Tieto zmeny čakajú na vodičov. A sto eur za používanie mobilu počas jazdy. Návrh z dielne ministerstva vnútra ešte nie je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. HN prináša 10 najdôležitejších noviniek a pokuty, ktoré sa navrhujú.

Kalendár
1. júl 2019
je termín, od ktorého by mali platiť na cestách nové pravidlá.

1. Používanie mobilov
Čo platí:
Vodič nesmie počas vedenia vozidla používať telefónny prístroj okrem telefonovania v systéme „voľné ruky“ alebo vykonávať inú obdobnú činnosť, ktorá nesúvisí s vedením vozidla. Nevzťahuje sa to pri plnení úloh vodičov ozbrojených zložiek ani hasičov, horských záchranárov, vodičov záchrannej zdravotnej služby, banskej záchrannej služby, Vojenského spravodajstva a Slovenskej informačnej služby.

Čo sa má zmeniť: Vodič nebude môcť už ani držať v ruke alebo iným spôsobom obsluhovať telefónny prístroj, ale ani iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné zariadenie. Vodič už nebude môcť počas jazdy nastavovať ani navigáciu.


Sankcia: Horná hranica pokuty za používanie mobilov a podobných zariadení počas vedenia vozidla sa má zvýšiť z 50 na sto eur v blokovom konaní a zo sto na 200 eur v riadnom konaní.

2. Nemotorové vozidlá
Čo platí:
Nemotorovým vozidlom je prípojné vozidlo, ďalej také, ktoré sa pohybuje pomocou človeka alebo zvieraťa, samovyvažovacie vozidlo (segway) a bicykel vybavený pomocným motorom so zdvihovým objemom valcov nepresahujúcim 50 cm3 s konštrukčnou rýchlosťou neprevyšujúcou 25 km za hodinu alebo bicykel s pomocným elektrickým motorom s výkonom do 0,25 kW, ktorý sa znižuje a nakoniec preruší, keď dosiahne rýchlosť 25 km za hodinu alebo keď vodič prestane šliapať do pedálov.

Navrhuje sa: Osoba na kolobežke vybavenej pomocným motorčekom sa zaradí medzi vodičov nemotorových vozidiel. Rovnako tak ako je teraz aj cyklista na bicykli s pomocným motorom alebo na segwayi – samovyvažovacom zariadení. V súčasnosti je kolobežkár zaradený medzi chodcov, čo však podľa rezortu vnútra nezodpovedá povahe tohto dopraného prostriedku a pravidlám, ktoré sa na kolobežkárov s motorčekom vzťahujú.

3. Jazda pod vplyvom alkoholu
Čo platí:
Už tretí rok môžu cyklisti jazdiť s 0,5 promile alkoholu v krvi v zastavanom území obce a cyklotrasách. Pri pojme „zastavané územie obce“ sa odkazuje na stavebný zákon, ktorý však takéto územie určuje na účely stavebného konania.

Navrhuje sa:
Prípustné množstvo alkoholu v krv

89% zľava na digitálne predplatné.

Aj vďaka novembru 1989 môžeme slobodne písať a preto vám dávame zľavu 89% na digitálne predplatné. #slobodaniejesamozrejmost

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.