16.01.2019, 00:00

Aké pokuty hrozia a čo sa zmení

Pokuta za používanie mobilu za volantom sa má zvýšiť z 50 na 100 eur. V súvislosti s toleranciou alkoholu v dychu cyklistov sa spresňuje definícia územia, na ktorom uvedená tolerancia platí. Prinášame prehľad najdôležitejších zmien, ktoré navrhuje rezort vnútra v sankciách na cestách.

1. Pripravovaná novela

V rámci objektívnej zodpovednosti
– pokutovať priestupok podľa evidenčného čísla vozidla
– ak pokutu v rámci objektívnej zodpovednosti neuhradíte a policajt zastaví také vozidlo na ceste, bude môcť zadržať doklady a tabuľky s evidenčným číslom, čím vodičovi znemožní ďalšiu jazdu. Vodič bude môcť presadnúť do iného vozidla. Takto sa má znemožniť jazda na konkrétnom vozidle a zabezpečiť zaplatenie sankcie, potom po zaplatení dostane vodič naspäť doklady a tabuľky.


pokuta 300 eur – ak neumožníte prejazd vozidlu s právom prednostnej jazdy a za zneužitie záchranárskej uličky


– pokuta 99 eur za nevytvorenie záchranárskej uličky a za nezastavenie na značke Stop, daj prednosť v jazde.


Zavádza sa nový druh sankcie – blokové konanie o správnom delikte držiteľa vozidla. Ak s vozidlom v minulosti došlo k porušeniu pravidiel, ktoré nebolo sankcionované prostredníctvom objektívnej zodpovednosti – napríklad radar zaznamenal značku vozidla, ktoré prekroč

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.