16.01.2019, 00:00

Aké pokuty hrozia a čo sa zmení

Pokuta za používanie mobilu za volantom sa má zvýšiť z 50 na 100 eur. V súvislosti s toleranciou alkoholu v dychu cyklistov sa spresňuje definícia územia, na ktorom uvedená tolerancia platí. Prinášame prehľad najdôležitejších zmien, ktoré navrhuje rezort vnútra v sankciách na cestách.

1. Pripravovaná novela

V rámci objektívnej zodpovednosti
– pokutovať priestupok podľa evidenčného čísla vozidla
– ak pokutu v rámci objektívnej zodpovednosti neuhradíte a policajt zastaví také vozidlo na ceste, bude môcť zadržať doklady a tabuľky s evidenčným číslom, čím vodičovi znemožní ďalšiu jazdu. Vodič bude môcť presadnúť do iného vozidla. Takto sa má znemožniť jazda na konkrétnom vozidle a zabezpečiť zaplatenie sankcie, potom po zaplatení dostane vodič naspäť doklady a tabuľky.


pokuta 300 eur – ak neumožníte prejazd vozidlu s právom prednostnej jazdy a za zneužitie záchranárskej uličky


– pokuta 99 eur za nevytvorenie záchranárskej uličky a za nezastavenie na značke Stop, daj prednosť v jazde.


Zavádza sa nový druh sankcie – blokové konanie o správnom delikte držiteľa vozidla. Ak s vozidlom v minulosti došlo k porušeniu pravidiel, ktoré nebolo sankcionované prostredníctvom objektívnej zodpovednosti – napríklad radar zaznamenal značku vozidla, ktoré prekročilo rýchlosť, ale nepodarilo sa zistiť držiteľa a jeho adresu – ide o vozidlá z cudziny a policajt príde do kontaktu s týmto vozidlom, bude môcť uložiť pokutu vodičovi. Ak ju nezaplatí namiesto držiteľa vozidla, policajt bude môcť zadržať doklady a tabuľky s evidenčným číslom až do zaplatenia pokuty.


– Zavedie sa evidencia správnych deliktov podľa zákona o cestnej premávke a okruh údajov, ktoré sa budú evidovať o účastníkoch a o delikte.


V zákone o priestupkoch
Navrhuje sa rozlišovať medzi útekom z miesta dopravnej nehody a odídením z miesta škodovej udalosti. V súčasnosti sa to pri určovaní výšky pokuty nerozlišuje – namiesto pokuty 300 až 1 300 eur a zákazu činnosti na jeden až päť rokov bude možné za to uložiť pokutu 200 až 1 000 eur a zákaz činnosti do päť rokov.

2. Aktuálne sankcie, ktoré hrozia vodičom

A) ak sa odmietne podrobiť vyšetreniu na zistenie požitia alkoholu alebo inej návykovej látky spôsobom ustanoveným osobitným predpisom, hoci by také vyšetrenie nebolo spojené s nebezpečenstvom pre jeho zdravie,


B) ak vodič vozidla, ktorý sa zúčastnil na dopravnej nehode, bezodkladne nezastavil vozidlo, nezdržal sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky po nehode v čas

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.