17.01.2019, 00:00

Ako postupuje živnostník pri priznaní príjmov

Daňové priznanie musí podať živnostník, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy za minulý rok presiahli 1 915,01 eura. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený, teda aj príjem zo zdrojov v zahraničí.

Ako postupuje živnostník pri priznaní príjmov
Zdroj: Dreamstime

Živnostník je však povinný podať daňové priznanie aj vtedy, ak jeho zdaniteľné príjmy túto sumu nepresiahli, ale vykazuje daňovú stratu. „Všetci živnostníci, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky, majú povinnosť viesť evidenciu o príjmoch zo živnosti, prijatých účtovných dokladoch a o zásobách a pohľadávkach,“ upozorňuje Martin Kluch, partner právnej kancelárie Hamala – Kluch – Víglaský. Forma tejto evidencie nie je stanovená, môže sa viesť v Exceli, perom na papieri či v špecializovanom softvéri. Dôležité je, aby sa z evidencie dala zistiť konečná suma zdaniteľných príjmov za príslušné zdaniteľné obdobie, ako aj začiatočný a konečný stav zásob a pohľadávok. Práve to sa uvádza v daňovom priznaní. Evidencia sa síce daňovému úradu neodovzdáva, avšak v prípade kontroly je daňovník povinný ju predložiť.

„Živnostníci, ktorí nie sú platiteľmi dane z pridanej hodnoty, alebo sú platiteľmi iba časť zdaňovacieho obdobia – väčšinu kalendárneho roka, nemusia v zdaňovacom období evidovať skutočné výdavky, ale môžu si uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 percent z úhrnu príjmov, a to najviac do 20-tisíc eur. Nie je podstatné, či podnikali počas celého roka alebo len časť roka,“ informuje Martin Kluch. Okrem paušálnych výdavkov si môžu uplatniť aj poistné a príspevky na zdravotné a sociálne poistenie z týchto príjmov zaplatené v danom zdaňovacom období, pričom s ním nemusia súvisieť. Napríklad môže ísť aj o nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poiste

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.