17.01.2019, 00:00

Ako postupuje živnostník pri priznaní príjmov

Daňové priznanie musí podať živnostník, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy za minulý rok presiahli 1 915,01 eura. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane z príjmov oslobodený, teda aj príjem zo zdrojov v zahraničí.

Ako postupuje živnostník pri priznaní príjmov
Zdroj: Dreamstime

Živnostník je však povinný podať daňové priznanie aj vtedy, ak jeho zdaniteľné príjmy túto sumu nepresiahli, ale vykazuje daňovú stratu. „Všetci živnostníci, ktorí si uplatňujú paušálne výdavky, majú povinnosť viesť evidenciu o príjmoch zo živnosti, prijatých účtovných dokladoch a o zásobách a pohľadávkach,“ upozorňuje Martin Kluch, partner právnej kancelárie Hamala – Kluch – Víglaský. Forma tejto evidencie nie je stanovená, môže sa viesť v Exceli, perom na papieri či v špecializovanom softvéri. Dôležité je, aby sa z evidencie dala zistiť konečná suma zdaniteľných príjmov za príslušné zdaniteľné obdobie, ako aj začiatočný a konečný stav zásob a pohľadávok. Práve to sa uvádza v daňovom priznaní. Evidencia sa síce daňovému úradu neodovzdáva, avšak v prípade kontroly je daňovník povinný ju predložiť.

„Živnostníci, ktorí nie sú platiteľmi dane z pridanej hodnoty, alebo sú platiteľmi iba časť zdaňovacieho obdobia – väčšinu kalendárneho roka, nemusia v zdaňovacom období evidovať skutočné výdavky, ale môžu si uplatniť paušálne výdavky vo výške 60 percent z úhrnu príjmov, a to najviac do 20-tisíc eur. Nie je podstatné, či podnikali počas celého roka alebo len časť roka,“ informuje Martin Kluch. Okrem paušálnych výdavkov si môžu uplatniť aj poistné a príspevky na zdravotné a sociálne poistenie z týchto príjmov zaplatené v danom zdaňovacom období, pričom s ním nemusia súvisieť. Napríklad môže ísť aj o nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia či nedoplatok na poistnom z minulých rokov.

Živnostník sa teda môže rozhodnúť pre jeden z možných spôsobov uplatnenia výdavkov, ktorý je pre neho výhodný, a to:
– paušálne výdavky vo výške 60 percent z príjmov, najviac do 20-tisíc eur
– skutočné preukázateľné výdavky – ak vedie daňovú evidenciu na základe vedenia daňovej evidencie
– skutočné preukázateľné výdavky – ak vedie jednoduché alebo podvojné účtovníctvo

1. Paušálne výdavky
Paušálne výdavky môže uplatniť ten, kto nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo je platiteľom dane len časť zdaňovacieho obdobia a rozhodne sa, že neuplatní preukázateľné daňové výdavky.

Nezabudnite: Ak má živnostník aj iné druhy príjmov z podnikania, môže sa rozhodnúť len pre jeden spôsob uplatnenia daňových výdavkov. To znamená, že pri všetkých príjmoch uplatní výdavky jednotným spôsobom, buď preukázateľné, alebo paušálne výdavky.

Pozor!
Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov sa ich maximálna výška neurčuje podľa počtu mesiacov podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo podľa počtu mesiacov poberania príjmov z použitia diela a použitia umeleckého výkonu.

Upozornenie: Ak živnostník uplatní paušálne výdavky, vo výdavkoch sú zahrnuté všetky okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov zo živnosti. Zaplatené poistné a príspevky si môže uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.


Čo sa môže stať

1. Živnostník zomrie
Ak živnostník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič.

Ak je dedičov viac, podáva priznanie ten, ktorému to vyplynie z dohody dedičov. Ak sa dedičia nedohodnú, určí ho daňový úrad.

Ak je dedičom Slovenská republika, daňové priznanie sa nepodáva.

Priznanie treba podať do troch mesiacov po smrti d

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.