23.01.2019, 00:00

Požiadajte o zdedený náhradný pozemok

Dostali ste v minulosti do náhradného užívania pozemky namiesto tých, ktoré máte v družstve? Ak ste ich chceli užívať naďalej, museli ste v minulom roku o to požiadať na okresnom úrade. Pozrite sa, čo sa zmenilo v legislatíve pred rokom a čo platí v tejto oblasti po novom.

Požiadajte o zdedený náhradný pozemok
Zdroj: Reuters

Čo priniesla novela zákona v minulom roku

Kto mohol podať návrh
Osoba, na ktorej meno znelo pôvodné rozhodnutie, musela podať návrh na okresný úrad do konca februára 2018. Všeobecne tiež platilo, že ste mohli kohokoľvek splnomocniť. Ak by návrh splnomocnenie neobsahoval, okresný úrad by vás vyzval, aby ste ho v určenej lehote priložili. Úrady skúmali, či dotyčná osoba ešte žila. Či bol na návrhu jej podpis a či bol overený. Ak žila a všetko ostatné bolo tiež v poriadku, osoba plynulo pokračovala v užívaní náhradného pozemku, ktorý dostala v minulosti, avšak vznikol k nemu podnájomný vzťah. Nevolalo sa však už náhradné užívanie, ale podnájomný vzťah, ktorý je bezplatný, pretože vaše pozemky ostali v užívaní družstva. A vy ste si namiesto nich vybrali podnájomný pozemok. Čiže aj naďalej ste nedostávali tak ako v minulosti nájomné za svoje vlastné pozemky, keďže užívate iné, a vlastník týchto podnájomných pozemkov dostáva naďalej nájomné od družstva alebo agropodniku, s ktorým má nájomnú zmluvu.

Pozemky na území, kde sa už náhradné užívanie skončilo
Doteraz ukončila pozemkové úpravy len časť zo všetkých 3 559 katastrálnych území. V týchto už náhradné užívanie zaniklo, keďže náhradné pozemky boli vyčlenené do pozemkových úprav a vlastníci tam po pozemkových úpravách vstúpili do užívania už vlastných, scelených pozemkov.


Územia, kde sa pozemkové úpravy ešte nerobili
Ak tam legálne niekto užíval náhradný pozemok, mohol ho užívať aj ďalej, ak si podal do konca februára 2018 návrh. Ako však upozorňovalo ministerstvo pôdohospodárstva už pred 10 rokmi, v zákone bol paragraf, ktorý hovoril, kedy rozhodnutia o náhradných pozemkoch vydané do 1. januára 2008 strácali platnosť. Nebolo to teda len po tom, keď sa urobili pozemkové úpravy, ale aj v ďalších prípadoch. Jednak vtedy, keď sa začal konkurz na poľnohospodársky podnik hospodáriaci na pôde, na ktorú sa vzťahoval zákonný nájom. Ďalej vtedy, ak došlo k zániku vlastníctva. To znamenalo, že pozemky, za ktoré niekto dostal náhradné, predal, alebo ten, komu boli pridelené, zomrel. Rozhodnutie o pridelení náhradných pozemkov stratilo platnosť aj vtedy, ak pozemky začali užívať dedičia. Tí na nich boli neoprávnene. Ďalšími dôvodmi zániku nároku na užívanie bolo, že pôda sa vyňala z pôdneho fondu, napríklad na výstavbu. Alebo ak bola použitá na iné účely, ako je hospodárenie na pôde. Ale aj ak jej užívateľ dostal opakovane pokutu za zaburinenie.

Od 1. mája 2018 malo byť znenie prehľadnejšie
Dovtedy bolo možné, že sa vlastník s družstvom dohodli, pričom vôbec neprišli na pozemkový úrad. Štát preto nevedel, koľko takých zmlúv na Slovensku bolo. Aj preto sa posledná veľká novela od 1. mája 2018 zaviedla

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.