Zdroj: Dreamstime
StoryEditor

Auto, deti a lyžovačka? Tu je desať rád, ako prísť do cieľa v poriadku

23.01.2019, 09:39
Autor:
vegveg
Má vaše auto potrebnú zimnú výbavu alebo dokumentáciu? Viete, čo všetko treba mať na pamäti, aby ste s autom neuviazli, prípadne päť minút pred cestou nezistili, že sa do neho nezbalíte. Prečítajte si rady odborníka Vladimíra Guštafika zo spoločnosti Business Lease Slovakia..

1. Skontrolujte technický stav auta
Nie je nič horšie, ako keď počas jazdy zasneženými kopcami či zahustenou diaľnicou zistíte, že sa vám minula zmes do ostrekovačov, stierače nestierajú súvisle, alebo ste dostali defekt a v aute chýba náhradná pneumatika. Ak ste pred zimou neskontrolovali vozidlo v servise, urobte tak určite pred dlhšou cestou do hôr, najmä ak máte namierené aj do zahraničia. Skontrolujte najmä stav a funkčnosť bŕzd - brzdového obloženia, doštičiek aj tlmičov, stav autobatérie, ďalej funkčnosť svetiel, stieračov, ako aj stav kvapalín. Napríklad, pokiaľ ide o spomínanú zimnú zmes do ostrekovačov, tú si pribaľte aj do zásoby, nečistoty na cestách vedia urobiť svoje. Obdobne je vhodné skontrolovať stav náhradných žiaroviek, náhradnú pneumatiku alebo opravnú sadu, stav lekárničky a podľa krajiny, kam cestujete, aj potrebný počet reflexných viest a ich umiestnenie.

2. Zimná výbava sú aj reťaze
Lyže, sánky, boby, klzáky, prilby, lyžiarky. Hľadáte im v aute či na aute miesto? Zimná výbava nie je len vybavenie na kopec. V aute nesmú chýbať ani zimné reťaze, lopatka či metlička na odhrabanie snehu. V prípade nasneženia totiž hrozí za neočistené vozidlo pokuta.

3. Veľkosť vozidla si prispôsobte
Niekedy pomôže strešný box na aute, no ak ste početnejšia rodina a veci na lyžovačku sa vám ani tam, ani do vozidla nepopracú, je dobré ešte pred lyžovačkou zistiť, či nemáte možnosť zameniť na čas dovolenky vaše menšie vozidlo za väčšie. Napríklad ak máte k dispozícii služobné vozidlo aj na súkromné účely a spoločnosť využíva operatívny lízing, správu vozidlového parku, alebo má rámcovú zmluvu o poskytovaní mobility, dá sa na daný čas požiadať o krátkodobý prenájom iného, aj väčšieho vozidla.

Krátkodobý prenájom cez lízingovú spoločnosť však už môžu využívať aj iné spoločnosti pre svojich zamestnancov, ktoré operatívny lízing nevyužívajú. Hlavnou výhodou na rozdiel od klasickej autopožičovne je užívanie daného vozidla 24 hodín denne vrátane plnej starostlivosti, pri odbúraní akejkoľvek administratívy. Pri prenájme si môžete vyžiadať akýkoľvek typ vozidla. Samozrejme, v rámci doplnkových služieb môžete požiadať o pristavenie auta aj s detskou sedačkou či strešným nosičom.

4. Zbaľte si kontakty
Pred cestou najmä na zahraničnú lyžovačku si skontrolujte aktuálnosť kontaktov na asistenčnú službu, ktorá by mala byť k dispozícii nonstop v každej krajine, ale aj na slovenské konzulárne oddelenie v danej krajine. Zvyčajne by vám mala po prechode hraníc prísť prostredníctvom mobilného operátora od ministerstva zahraničných vecí aj SMS s kontaktom, kam v prípade nehody, krádeže či inej poistnej udalosti volať. Získate tak cennú pomoc, ako vzniknutú situáciu riešiť.

5. Bez poistenia ani na krok
Ak idete do zahraničia, najmä do nečlenských krajín únie, skontrolujte si aj platnosť zelenej karty. Tá potvrdzuje medzinárodné poistenie zodpovednosti za škodu a najmä pri nečlenských krajinách únie sa môže stať, že vás bez nej do krajiny ani nepustia. V aute musíte mať mať aj tlačivo správy o nehode. Pred cestou tiež zvážte havarijné poistenie vozidla, pripoistenie, ako aj vaše cestovné poistenie.

6. Na ceste neriskujte
Ak jazdu neprispôsobíte stavu vozovky, prípadne vediete vozidlo bez vodičského preukazu či s požitím alkoholu, je vám aj tá najlepšia poistka nanič. Poisťovňa môže v takýchto prípadoch krátiť plnenie. Napríklad ste nepoužili zimné reťaze, hoci ich stav vozovky vyžadoval. Rovnako, ak ste sa snažili dostať cez prekážku, ako spadnutý strom, zosypanie snehu na cestu a podobne, môže to poisťovňa zobrať ako úmyselné zavinenie a plnenie rovnako odmietnuť či krátiť.

7. Bezpečnosť na prvom mieste
Bezpečnostný pás musíte mať počas jazdy nielen vy, ale aj všetci členovia posádky vrátane detí. Hneď na začiatku si nastavte sedadlo a opierku tak, aby ste mali chránenú hlavu aj krk. Na ceste dodržujte bezpečnú vzdialenosť, ako aj povolenú rýchlosť. Buďte vždy plne koncentrovaní na jazdu. Moment nepozornosti vás môže stáť život. Ideálne je robiť prestávky každé dve hodiny aspoň na 15 minút.

Ak cítite únavu, zastavte radšej na najbližšom odpočívadle. Ak patríte k "nočným cestovateľom s deťmi", nevydávajte sa na dlhú cestu bez predošlého niekoľkohodinového spánku. Počas jazdy neposielajte SMS, ani netelefonujte. Ak potrebujete telefonovať, použite hands-free zariadenie. Rovnako predvídajte, pozorujte a buďte na ceste riadne osvetlení aj vy.

8. Oddych premeňte na dobrodružstvo
Snažte sa vyhnúť tomu, aby bola cesta autom pre deti, najmä ak sú malé, nudná. Myslite na to už vopred. Predídete momentom, ktoré by vás počas cesty následne znervózňovali. Pripravte pre deti hry či omaľovánky, ktorými si cestu autom môžu krátiť. Prípadne hru prepojte s pozorovaním krajiny, ktorou prechádzate, a hádaním, kde sa čo skrýva. Pozrite si vopred aj možné destinácie, kde by ste v prípade potreby mohli prespať, prípadne miesta, ktoré by ste v rámci prestávky mohli navštíviť.

9. Poistnú udalosť zdokumentujte
Ak dôjde k poistnej udalosti, jej priebeh riadne zdokumentujte bez ohľadu na to, či privoláte políciu alebo nie. Privolajte ju, ak si nie ste istí výškou škody či určením vinníka. Dobré je zavolať políciu vždy, ak predpokladáte, že škoda môže byť vyššia ako 4 000 eur. Prípadne aj v prípadoch, ak ju nevedia odhadnúť alebo vodičovi spôsobil škodu niekto iný.


10. Nelákajte zlodejov
Ani počas prestávok, ani pri odstavení vozidla na parkovisku pred hotelom zbytočne nelákajte zlodejov interiérom, teda ponechaním akýchkoľvek hodnotných vecí vo vozidle, alebo v autonosiči. Nenechávajte vozidlo ani na opustených miestach, kde majú zlodeji dostatok času a priestoru na prekonanie zabezpečení. Pri opustení vozidla aktivujte všetky spôsoby zabezpečenia, ktoré vozidlo má. V prípade krádeže vecí vo vozidle totiž platí, že vám škodu poisťovňa preplatí len vtedy, ak napríklad došlo k škodám na elektronických prístrojoch, ktoré sú pevne spojené s vozidlom, či ku krádeži vecí z batožinového priestoru vozidla, teda dokázateľne neboli voľne pohodené a viditeľné.

01 - Modified: 2024-04-23 12:00:00 - Feat.: - Title: Keď začínajú drahé problémy: Čo nerobiť s turbomotorom a ako sa prejavujú problémy? 02 - Modified: 2024-04-23 09:10:00 - Feat.: - Title: Opel odhalil kompletne prepracované rodinné SUV. Väčšie, štýlovejšie a nielen elektrické 03 - Modified: 2024-04-22 13:21:18 - Feat.: - Title: Toyota prezrádza, aké chyby robia mladí vodiči najčastejšie. Zadarmo im pomôže 04 - Modified: 2024-04-22 18:38:36 - Feat.: - Title: Nová správa otvorene hovorí o mučení. Komisár zistil závažné pochybenia nielen v reedukačných centrách 05 - Modified: 2024-04-22 13:29:37 - Feat.: - Title: Luxusný džíp Matthewa Perryho z Priateľov sa ani pol roka po smrti nepohol
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
23. apríl 2024 14:39