05.02.2019, 00:00

Šéf Eurojustu: Kuciaka riešime

Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka naďalej pokračuje aj na medzinárodnej úrovni. V rozhovore pre Hospodárske noviny to tvrdí šéf Eurojustu Ladislav Hamran.

Šéf Eurojustu: Kuciaka riešime
Zdroj: NGIMAGE

Vizitka: Ladislav Hamran je prokurátorom generálnej prokuratúry SR a od roku 2007 zastupuje Slovensko v Eurojuste – Agentúre Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach. Štyri roky pôsobil ako jej podpredseda a v roku 2017 ho členské štáty zvolili za predsedu. V súčasnosti je jediným Slovákom na čele jednej z 37 decentralizovaných agentúr EÚ.

Čo je Eurojust
Jeho úlohou je zvýšenie efektivity medzinárodnej justičnej spolupráce v trestných veciach. V rámci Európskej únie dohliada na kooperáciu medzi členskými štátmi najmä v oblasti cezhraničnej kriminality a organizovaného zločinu. Jeho predsedom je v súčasnosti prokurátor Ladislav Hamran.
Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka naďalej pokračuje aj na medzinárodnej úrovni. V rozhovore pre Hospodárske noviny to tvrdí šéf Eurojustu Ladislav Hamran.


Eurojust pôsobil v mnohých mediálne známych kauzách. Jednou z nich je aj prípad zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho družky Martiny Kušnírovej. Akú úlohu v nej zohrával?
Vyšetrovanie v tejto veci stále prebieha a Eurojust nemôže bez súhlasu štátu zverejňovať žiadne informácie. To je zlaté pravidlo. Preto môžem potvrdiť len to, čo už slovenská verejnosť vie, a to, že sme boli požiadaní o vytvorenie spoločného vyšetrovacieho tímu s Talianskom. Predchádzali mu intenzívne rokovania o texte a podmienkach dohody o spoločnom vyšetrovacom tíme. Trúfam si tvrdiť, že bez našej pomoci by jeho vytvorenie trvalo dlhšie.


Verejnosť vníma negatívne aj iné prípady. Útek Karola Mella, ktorý sa dnes skrýva na Belize, či Róberta Okoličányho rezonovali Slovenskom. Ako prispieva Eurojust pri ich riešení?
Nepátrame po osobách a nevydávame zatykače. Pri vydávaní osôb hlavne uľahčujeme komunikáciu medzi štátmi. V prípade extradície osôb z tretích štátov totiž komunikácia neraz prebieha cez ministerstvá zahraničných vecí, čo je zdĺhavé a formálne. Eurojust má v 45 tretích krajinách kontaktné body. Tie zvyčajne urýchľujú komunikáciu medzi súdnymi orgánmi. S Belize však užšiu spoluprácu nemáme. V prípade Karola Mella so slovenskými orgánmi spolupracujeme v súvislosti s európskym zatýkacím rozkazom, o ktorom sa rozhodovalo v Poľsku. Vzhľadom na prebiehajúce konanie nemôžem uviesť viac.


Ako hodnotíte prácu slovenských orgánov činných v trestnom konaní, ktoré dopustili útek týchto hľadaných zločincov?
Eurojust nikdy nehodnotí a nekomentuje prácu národných orgánov. Nie je to našou úlohou. Sme tu preto, aby sme štátom pomáhali.


Ako Eurojust pomáha pri odhaľovaní cezhraničného zločinu?
Organizovaný zločin nepozná hranice, zákony však áno. Prokurátori preto musia hranice rešpektovať a zločinecké skupiny to využívajú vo svoj prospech. Rozptyľujú trestnú činnosť do viacerých krajín, a tým sťažujú jej vyšetrenie a objasnenie. Preto je spolupráca medzi štátmi taká potrebná. Práve to je dôvod, prečo v roku 2002 vznikol Eurojust. Spája štáty v boji proti organizovanému zločinu a terorizmu, spája národné vyšetrovania, a tie koordinuje tak, aby zásah proti jednej vetve organizovaného zločinu nezmaril či neohrozil vyšetrovanie v inom štáte.


Môžete nám uviesť príklad?
Spomeniem nedávny koordinovaný zásah Holandska, Talianska, Nemecka, Belgicka a Luxemburska proti zločineckej skupine ‘Ndrangheta. Ešte v roku 2014 sa na Eurojust obrátili holandské daňové orgány s podozrením, že cez reštaurácie na území Holandska sa legalizujú výnosy z trestnej činnosti páchanej na území Nemecka. Holanďania chceli vedieť, či nemecké orgány majú vedomosť o páchateľoch tejto trestnej činnosti. Vďaka Eurojustu si oba štáty vymieňali informácie z vyšetrovaní a zakrátko bolo jasné, že prípad vedie do talianskej Kalábrie. Eurojust preto pomohol vytvoriť spoločný vyšetrovací tím medzi Ho

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.