05.02.2019, 00:00

Šéf Eurojustu: Kuciaka riešime

Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka naďalej pokračuje aj na medzinárodnej úrovni. V rozhovore pre Hospodárske noviny to tvrdí šéf Eurojustu Ladislav Hamran.

Šéf Eurojustu: Kuciaka riešime
Zdroj: NGIMAGE

Vizitka: Ladislav Hamran je prokurátorom generálnej prokuratúry SR a od roku 2007 zastupuje Slovensko v Eurojuste – Agentúre Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach. Štyri roky pôsobil ako jej podpredseda a v roku 2017 ho členské štáty zvolili za predsedu. V súčasnosti je jediným Slovákom na čele jednej z 37 decentralizovaných agentúr EÚ.

Čo je Eurojust
Jeho úlohou je zvýšenie efektivity medzinárodnej justičnej spolupráce v trestných veciach. V rámci Európskej únie dohliada na kooperáciu medzi členskými štátmi najmä v oblasti cezhraničnej kriminality a organizovaného zločinu. Jeho predsedom je v súčasnosti prokurátor Ladislav Hamran.
Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka naďalej pokračuje aj na medzinárodnej úrovni. V rozhovore pre Hospodárske noviny to tvrdí šéf Eurojustu Ladislav Hamran.


Eurojust pôsobil v mnohých mediálne známych kauzách. Jednou z nich je aj prípad zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho družky Martiny Kušnírovej. Akú úlohu v nej zohrával?
Vyšetrovanie v tejto veci stále prebieha a Eurojust nemôže bez súhlasu štátu zverejňovať žiadne informácie. To je zlaté pravidlo. Preto môžem potvrdiť len to, čo už slovenská verejnosť vie, a to, že sme boli požiadaní o vytvorenie spoločného vyšetrovacieho tímu s Talianskom. Predchádzali mu intenzívne rokovania o texte a podmienkach dohody o spoločnom vyšetrovacom tíme. Trúfam si tvrdiť, že bez našej pomoci by jeho vytvorenie trvalo dlhšie.


Verejnosť vníma negatívne aj iné prípady. Útek Karola Mella, ktorý sa dnes skrýva na Belize, či Róberta Okoličányho rezonovali Slovenskom. Ako prispieva Eurojust pri ich riešení?
Nepátrame po osobách a nevydávame zatykače.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.