05.02.2019, 00:00

V účtovaní dodržujte nové pravidlá

Kúpili či predali ste bitcoiny? Poznáte nové postupy okolo daňových výdavkov? Aj takéto veci sú zahrnuté do zmien v zákonoch o účtovníctve a DPH. Odborníci vysvetľujú, ako sa novinky premietnu do praxe.

V účtovaní dodržujte nové pravidlá
Zdroj: Archív HN

Odpovedá Miroslava Kvočáková, vedúca účtovníctva v spoločnosti Tpa Tax

1. Opatrenia v účtovaní
Koncom minulého roka začali platiť nové opatrenia v účtovaní. Ktorých oblastí sa týkajú najviac?
Od 1. novembra 2018 sa v zákone spresnilo, ako postupovať pri ocenení a účtovaní virtuálnych mien. Uvedená novinka sa týka všetkých subjektov, ktoré nejakým spôsobom nadobudnú virtuálnu menu, či už narábajú s jednoduchým alebo podvojným účtovníctvom. Podnikateľov využívajúcich jednoduché účtovníctvo sa však od 1. januára 2019 dotklo aj niekoľko ďalších zmien.

2. Krátkodobý majetok
Od januára sa zmeny vari najviac dotkli kryptomien. Aké sú nové postupy?
V podvojnom účtovníctve virtuálnu menu považujeme za krátkodobý finančný majetok. Virtuálna mena, služba a majetok získané výmenou za virtuálnu menu sa oceňujú ku dňu nadobudnutia reálnou hodnotou. Reálnu hodnotu virtuálnej meny na tieto účely predstavuje trhová cena - tá sa zisťuje spôsobom, ktorý určí firma zo zvoleného verejného trhu s virtuálnou menou. Na ocenenie úbytku virtuálnej meny sa použije spôsob ocenenia aritmetickým priemerom alebo takzvanou metódou „first in first out“. Ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, sa virtuálna mena na reálnu hodnotu nepreceňuje.


3. Jednoduché účtovníctvo
Pre podnikateľov, ktorí využívajú jednoduché účtovníctvo, nastalo ešte v minulom roku viacero zmien. Čo to v praxi znamená?
V jednoduchom účtovníctve došlo okrem účtovania virtuálnych mien k zmenám aj v mnohých ďalších oblastiach. Nové postupy sa musia uplatňovať napríklad v doplnení výdavkov, ktoré sa účtujú ako ostatné výdavky, ďalej v účtovaní peňažných prostriedkov poskytnutých záložcovi, ale napríklad aj v oddelenom účtovaní príjmov a výdavkov vo firme, ktorá poskytuje sociálnu službu.

4. Ďalšie úpravy
V ktorých ďalších účtovných dokladoch sa budú uplatňovať nové opatrenia okrem virtuálnych mien či výdavkov?
Zmeny sa dotknú aj účtovania v knihe dlhodobého majetku, v knihe účet v banke a v pokladničnej knihe, ďalej sa dotknú účtovania sociálneho fondu, výdavkov spojených s vlastným chovom zvierat, dotknú sa aj zľavy z ceny poskytnutej k uhradeným zásobám a účtovania vzájomného zápočtu pohľadávok. Taktiež sem patrí účtovanie pohľadávok u záložného veriteľa, účtovanie použitia dotácie a sponzorského, účtovanie o dani z pridanej hodnoty a účtovanie storna výdavkov.

5. Podnikateľské prostredie
Aké povinnosti plynú podnikateľom z nových opatrení?
V podvojnom účtovníctve budú podnikatelia povinní doplniť do svojho účtovného rozvrhu nové účty týkajúce sa účtovania virtuálnych mien a konkrétne analytické účty podľa jednotlivých virtuálnych mien. Novinky v oceňovaní a účtovaní virtuálnych mien podnikatelia použijú už pri zostavovaní účtovnej závierky za rok 2018. Pri zmenách súvisiacich s vedením jednoduchého účtovníctva ide najmä o spresnenie alebo doplnenie účtovania v príslušných oblastiach. Tieto zmeny nemajú významný dosah na samotné vykazovanie podnikateľov účtujúcich v sústave jednoduchého účtovníctva.

Odpovedá Dagmar Bednáriková a Soňa Ugróczy, Slovenská komora daňových poradcov

6. Daň z ubytovania
Od 1. januára 2019 platí nižšia daň z pridanej hodnoty na ubytovacie služby. Znamená pokles dane aj pokles cien?
Namiesto 20 percent zaplatíte ako klient 10-percentnú sadzbu dane. Zmena sa týka hotelových a turistických ubytovacích služieb, kempov, ale aj ubytovania na internátoch a v robotníckych ubytovniach. Pokles sadzby dane z pridanej hodnoty by mal teoreticky znamenať aj pokles cien za ubytovanie. Je však ťažké povedať, či sa pokles sadzby premietne aj do nižších cien pre zákazníkov. Je možné, že prevádzkovatelia si nechajú rozdiel v dani z pridanej hodnoty pre seba a ceny nezmenia. Ovplyvniť to môžu napríklad drahšie energie či nárast iných nákladov.

7. Ubytovacie služby
Zníženej sadzbe dane z pridanej hodnoty podliehajú aj bezprostredne súvisiace služby. Ktoré služby sem patria?
Napríklad služby recepcie či parkovanie hostí. V niektorých prípadoch môže byť problém určiť, akú sadzbu dane z pridanej hodnoty majú služby mať a či bezprostredne súvisia s ubytovaním. Zdaňovanie usmerňuje iba informácia Finančného riaditeľstva. V podstate môžeme povedať, že služby súvisiace s ubytovaním, ktoré sú poskytované všetkým hosťom bez výnimky spoločne s ubytovaním, by mali byť zdanené 10-percentnou sadzbou dane z pridanej hodnoty. Hostia ich môžu využívať bez toho, aby za ne samostatne platili, a cenu za ubytovanie neovplyvnia, aj keď službu nevyužijú. Typickou službou súvisiacou s ubytovaním je napríklad parkovné, služby recepcie, upratovanie v izbách, donáška jedla do izby či využitie hotelového bazéna.

8. Rôzna výška dane
Ak ubytovacie zariadenie poskytuje raňajky pre ubytovaných hostí, prípadne príplatok za raňajky v izbe hosťa, a ak hosť nemá možnosť objednať si ubytovanie bez raňajok, použije sa znížená sadzba na celú cenu. Ako to bude s daňou, ak sa strava objednáva samostatne?
Ak by sa táto služba poskytla samostatne, bez ubytovania, zdanila by sa základnou 20-percentnou sadzbou. Opačne je to v prípade ubytovania s polpenziou

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.