06.02.2019, 00:00

Pracujúci dôchodcovia priznávajú aj iné príjmy

Ak ste vlani ako dôchodca dosiahli príjem prevyšujúci hranicu 1 915,01 eura, musíte podať daňové priznanie. Ako pri tom postupovať, radia odborníci z Finančnej správy.

Pracujúci dôchodcovia priznávajú aj iné príjmy
Zdroj: Reuters

1 915,01 eura
je hranica príjmu, od ktorej musíte priznať daň

19 948 eur
je hranica základu dane, od ktorej je nárok na nezdaniteľnú časť dane

2 880 eur
je suma príjmu, od ktorej si môžete nárokovať bonus na nezaopatrené dieťa

Ktorých ľudí v seniorskom veku sa týka priznávanie dane v tomto roku? Ide o ľudí, ktorí mali vlani vlastné príjmy, ale popritom dostávali od začiatku roka 2018, či už starobný alebo výsluhový dôchodok, vyrovnávací príplatok alebo predčasný starobný dôchodok, ďalej – ktorí mali vlani starobné dôchodkové sporenie, dôchodok zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu alebo obdobný dôchodok zo zahraničia. Týka sa to aj tých, ktorým takýto druh dôchodku priznali úrady v priebehu roka.


Ako ušetriť na dani
Pri zdaňovaní príjmov seniorov je dobré si pripomenúť jednu zásadu. Dôchodcom, ktorým zamestnávateľ zrážal z príjmu preddavky na daň, je výhodné podať priznanie fyzických osôb typu A, aj keď ich príjmy za daný rok nepresiahli 1 915,01 eura. Je to preto, lebo v priznaní budú mať preplatok. Ten im daňový úrad vráti, pričom stačí na to iba vyplniť žiadosť, ktorá je súčasťou priznania. Pozor, preplatok musí byť väčší než päť eur. Ak je menší, takéto sumy sa nevracajú.

Tlačivá daňového priznania
Tlačivo typu A podáva dôchodca, ktorý dosiahol iba príjmy zo závislej činnosti, zo zamestnania vedeného na základe pracovnej zmluvy alebo ak pracuje na dohodu o vykonaní práce. Tlačivo typu B podáva zase dôchodca, ktorý dosi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.