06.02.2019, 00:00

Pracujúci dôchodcovia priznávajú aj iné príjmy

Ak ste vlani ako dôchodca dosiahli príjem prevyšujúci hranicu 1 915,01 eura, musíte podať daňové priznanie. Ako pri tom postupovať, radia odborníci z Finančnej správy.

Pracujúci dôchodcovia priznávajú aj iné príjmy
Zdroj: Reuters

1 915,01 eura
je hranica príjmu, od ktorej musíte priznať daň

19 948 eur
je hranica základu dane, od ktorej je nárok na nezdaniteľnú časť dane

2 880 eur
je suma príjmu, od ktorej si môžete nárokovať bonus na nezaopatrené dieťa

Ktorých ľudí v seniorskom veku sa týka priznávanie dane v tomto roku? Ide o ľudí, ktorí mali vlani vlastné príjmy, ale popritom dostávali od začiatku roka 2018, či už starobný alebo výsluhový dôchodok, vyrovnávací príplatok alebo predčasný starobný dôchodok, ďalej – ktorí mali vlani starobné dôchodkové sporenie, dôchodok zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu alebo obdobný dôchodok zo zahraničia. Týka sa to aj tých, ktorým takýto druh dôchodku priznali úrady v priebehu roka.


Ako ušetriť na dani
Pri zdaňovaní príjmov seniorov je dobré si pripomenúť jednu zásadu. Dôchodcom, ktorým zamestnávateľ zrážal z príjmu preddavky na daň, je výhodné podať priznanie fyzických osôb typu A, aj keď ich príjmy za daný rok nepresiahli 1 915,01 eura. Je to preto, lebo v priznaní budú mať preplatok. Ten im daňový úrad vráti, pričom stačí na to iba vyplniť žiadosť, ktorá je súčasťou priznania. Pozor, preplatok musí byť väčší než päť eur. Ak je menší, takéto sumy sa nevracajú.

Tlačivá daňového priznania
Tlačivo typu A podáva dôchodca, ktorý dosiahol iba príjmy zo závislej činnosti, zo zamestnania vedeného na základe pracovnej zmluvy alebo ak pracuje na dohodu o vykonaní práce. Tlačivo typu B podáva zase dôchodca, ktorý dosiahol aj iné druhy príjmov. Môžu to byť napríklad peniaze inkasované z prenájmu nehnuteľností alebo trebárs z nepeňažnej výhry, taktiež môže ísť o sumu získanú z predaja nehnuteľnosti alebo z vyplatenia podielového listu.

Nezdaňované príjmy
Od dane z príjmu sú oslobodené dôchodkové dávky vyplácané na Slovensku, ale aj dávky rovnakého druhu, ktoré sa vyplatili z povinného zahraničného poistenia. Týka sa to nasledujúcich kategórií:
– starobného dôchodku
– predčasného starobného dôchodku
– invalidného dôchodku
– vdovského a vdoveckého dôchodku
– sirotského dôchodku
– výsluhového dôchodku

Ako si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane
Nezdaniteľnú časť základu dane si môžu uplatniť tí, ktorí sú na začiatku zdaňovacieho obdobia prijímateľmi starobného alebo výsluhového dôchodku, vyrovnávacieho príplatku alebo predčasného starobného dôchodku, starobného dôchodkového sporenia či dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu. Týka sa to aj tých, ktorým sa dôchodok priznal spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia k 1. 1. 2018.

Poberateľ dôchodku k 1. 1. 2018 má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti iba vtedy, ak jeho ročná suma dôchodku celkove nepresahuje 3 830,02 eura. Potom jeho nezdaniteľná časť predstavuje rozdiel medzi sumou 3 830,02 eura a vyplatenou sumou dôchodku.

Príklad 1:
Dôchodca mal k 1. 1. 2018 starobný dôchodok 350 eur mesačne. Za celý rok 2018 to bolo 4 200 eur (12 x 350). Dôchodca si nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť, pretože celkovo jeho dôchodok nepresiahol sumu 3 830,02 eura.

Príklad 2:
Senior mal k 1. 1. 2018 starobný dôchodok 290 eur mesačne. Za celý rok to bolo 3 480 eur (12 x 290). V tomto prípade si môže uplatniť nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti v sume 350,02 eura (3 830,02 – 3 480).

Pozrite si situácie, ktoré nastávajú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.