06.02.2019, 00:00

Taxikári už nemajú suplovať sanitky

Podnikanie formou živnosti môžu ovplyvniť aj najnovšie zmeny chystané v preprave pacientov. Ministerstvo zdravotníctva totiž plánuje zaviesť nový typ dopravnej zdravotnej služby, ktorá má pomôcť chorým.

Taxikári už nemajú suplovať sanitky
Zdroj: Pavol Funtál

Ministerstvo zdravotníctva plánuje zriadiť nový typ ambulancií na cestách. Doterajšia prax podľa jeho hovorkyne Zuzany Eliášovej ukázala, že je potrebné zriadiť ambulanciu dopravnej zdravotnej služby. „Doprava zo zdravotníckych zariadení je v súčasnosti zabezpečená na základe voľnej živnosti. Nová úprava je potrebná aj vo vzťahu k nakladaniu s osobnými údajmi pacientov,“ vraví Eliášová. Ambulancie bude môcť prevádzkovať právnická alebo fyzická osoba. Služba už nebude viazaná živnosťou. „Samozrejme, každý musí splniť zákonné podmienky, napríklad personálne či materiálno-technické zabezpečenie, dispečing a ďalšie,“ vraví Eliášová.


Samotná preprava pacientov bude podľa nej prebiehať tak ako doteraz. „Zariadenie ako poskytovateľ zdravotnej starostlivosti požiada o prepravu pacienta na základe žiadanky. Napríklad, ak je po operácii a potrebuje sa premiestniť do svojho bydliska, dopravná zdravotná služba jeho prevoz zabezpečí.“

Dozor ministerstva
V súčasnosti dopravná služba funguje na báze živnosti a ministerstvo zdravotníctva nemá priamu možnosť ho dozorovať. Ak sa vyskytne problém, situáciu môže skontrolovať len zdravotná poisťovňa, ktorá s dopravnou službou uzatvorila zmluvu. „Poskytovateľ bude mať po novom zákonom stanovené povinnosti. Ak ich poruší, ministerstvo už bude môcť vykonať dozor a ak sa zákonné podmienky nedodržia, bude hroziť sankcia,“ vraví Eliášová.


Rezort zdravotníctva chce dostať na cesty aj nový typ ambulancie záchrannej zdravotnej služby. Je určená na neodkladnú prepravu pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami. „Návrh je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ide o takzvané sekundárne prevozy. Teda také, pri ktorých pacienti potrebujú zdravotníckeho pracovníka. Chceme posilniť sieť v prospech pacientov,“ podčiarkla hovorkyňa rezortu.

Vybavenie sanitiek
Sanitky by mali byť vybavené všetkými náležitosťami. „V posádke by bol záchranár a vodič. V súčasnom systéme sa ukazuje, že práve tento typ neodkladnej prepravy treba posilniť, preto sa navrhuje zriadenie nového poskytovateľa zdravotnej starostlivosti,“ vraví Eliášová.


Neodkladnú prepravu v súvislosti so sekundárnymi prevozmi zabezpečuje dnes záchranná zdravotná služba, ktorá je však prioritne určená na poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti, nie na sekundárne prevozy pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami.


Tieto ambulancie budú prednostne vykonávať neodkladnú prepravu, ale zároveň, ak treba, sa budú na pokyn Operačného strediska tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby vysielať aj na zásah. To vtedy, ak nebude k dispozícii iná ambulancia záchrannej služby alebo v prípade udalosti s hromadným postihnutím osôb.

Spoluúčasť pacienta
V súčasnosti pacienti na prepravu využívajú aj taxíky. Spoluúčasť pacienta je vo výške 10 centov za kilometer. Pacienti s niektorými druhmi diagnóz a sociálne slabšie skupiny sú od poplatku oslobodení. Stáva sa, že pacienti sanitky aj zneužívajú. Ministerstvo zdravotníctva podľa svojej hovorkyne robí maximum pre to, aby si ľudia uvedomovali dôležitosť a úlohu záchrannej služby v praxi a systém nezneužívali. Žiadne nové poplatky s novou službou spojené nebudú. V prípade porušenia povinností bude môcť ministerstvo zdravotníctva uložiť sankciu. Navrhovaná právna úprava sa vzťahuje výlučne na naše územie.

Sankcie za priestupky a poplatky
Maximálne pokuty

331 eur
ak neoprávnene robíte obchodnú, výrobnú alebo inú zárobkovú činnosť; hrozí vám aj zákaz činnosti až do jedného roka.

3 319 eur

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.