11.02.2019, 00:01

Pri lyžovačke myslite aj na poistenie

Zimná sezóna na Slovensku vrcholí a počet lyžiarov na horách stúpa. So stále sa zvyšujúcim počtom návštevníkov však rastie aj riziko úrazu. Odborníci radia, ako sa správne poistiť.

Pri lyžovačke myslite aj na poistenie
Zdroj: TASR

Kým pred rokom Horská záchranná služba evidovala 1910 úrazov, v nasledujúcej sezóne 2017/18 zaznamenala už 2035 úrazov, čo je nárast o 125 prípadov. Vyplýva z informácií riaditeľky Operačného strediska tiesňového volania HZS Jany Krajčírovej. „Je to štatistika za obdobie od 1. decembra 2017 do 15. apríla 2018. Najviac úrazov na lyžiarskych tratiach ošetrili záchranári horskej služby už tradične v Nízkych Tatrách pod Chopkom.“

Najčastejšie úrazy
Najčastejšie ide o úrazy horných a dolných končatín, zlomeniny, podvrtnutia a vykĺbenia. Najvážnejšie sú úrazy hlavy a chrbtice, či zlomeniny veľkých kostí ako panvy a stehennej či ramennej kosti. Záchranári horskej služby zasahovali aj pri lyžiaroch, u ktorých došlo k zástave krvného obehu a bola potrebná kardiopulmonálna resuscitácia. „Žiaľ, zasahovali sme aj pri nehodách, ktoré skončili tragickým koncom,“ priblížila pre Krajčírová.

Zimné športovanie
Dôležité je ešte pred samotnou cestou na hory nezabúdať na poistenie. Nemusí to byť pritom iba klasické cestovné poistenie, ktoré kryje riziká spojené so zimným športovaním v zahraničí. S úrazovým a zdravotným poistením, ktoré si ľudia bežne uzatvárajú, získa človek finančnú podporu napríklad v prípade zlomeniny, ktorou si môže zabezpečiť odľahčenú verziu sadry, prípadne uhradiť rehabilitáciu. Správne nastavené poistenie taktiež vykompenzuje ušlý príjem v prípade práceneschopnosti.

Liečebné výdavky
„Klasické cestovné poistenie hradí predovšetkým liečebné výdavky v prípade úrazu v zahraničí. Úrazové a zdravotné poistenie chráni pred ďalšími následkami úrazu a poskytne finančnú kompenzáciu, ktorú je možné použiť napríklad na úhradu nadštandardnej liečby, rehabilitácie alebo pomoc v domácnosti,“ vysvetlila produktová špecialistka MetLife Slovensko Erika Poleková.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.