07.02.2019, 00:00

Penzisti si môžu zdaniť aj príjmy z prenájmu

Pracujete popri dôchodku? Štát vám môže vrátiť všetky dane, ktoré vám zamestnávateľ strhol z platu. Ale iba vtedy, ak váš celoročný príjem neprekročil stanovenú hranicu a podáte daňové priznanie.

Penzisti si môžu zdaniť aj príjmy z prenájmu
Zdroj: Pavol Funtál

1 915 eur
a jeden cent, do tohto príjmu dôchodca daň neplatí

500 eur
si môžu odrátať z príjmov pri prenájmu


Dôchodca nemusí myslieť na daňové priznanie, ak jeho celkové príjmy za minulý rok neprekročili sumu 1 915,01 eura. Neplatí to v situácii, ak si uplatňuje daňový bonus, prípadne ak požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie. Ak však príjem seniora presiahne túto hranicu, platí daň z celého príjmu. Posudzuje sa pritom celkový hrubý príjem ešte pred odpočítaním odvodov.


Oslobodenie od daní
Oslobodenie od daní môžu využiť aj penzisti, ktorí prenajímajú byt či dom. Pri príjmoch z prenájmu si najprv odpočítajú nezdaniteľnú sumu 500 eur a ak im potom zostane príjem nižší ako 1 915,01 eura, nemusia platiť daň vôbec.


Ak byt prenajímajú manželia, môžu si príjem rozdeliť a každý z nich si tak odráta nezdaniteľnú sumu 500 eur. Keď ani jednému nezostane po odpočítaní tejto sumy viac než 1 915,01 eura, dani sa môžu vyhnúť. Znamená to, že manželia môžu v hrubom za rok na prenájme zarobiť až 4 803,34 eura a tento príjem nemusia vôbec zdaniť.

Ak ste prenajali nehnuteľnosť nájomnou zmluvou, pričom nejde o prenájom na základe živnostenského oprávnenia, dosiahnutý zárobok sa považuje za príjem podliehajúci dani. Preto ho treba priznať. Príjmy z prenájmu (po odpočítaní sumy oslobodenia 500 eur) sa uvádzajú v daňovom priznaní fyzickej osoby typu B.

Uplatnenie odpočtov
Osoba s príjmami z prenájmu, ktorá si uplatňuje preukázateľné daňové výdavky – napriek tomu, že sa rozhodne účtovať v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve, prípadne vedie evidenciu – nie je účtovnou jednotkou. Preto nemusí k daňovému priznaniu prikladať účtovné výkazy.


Nezdaniteľ

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.