07.02.2019, 00:00

Penzisti si môžu zdaniť aj príjmy z prenájmu

Pracujete popri dôchodku? Štát vám môže vrátiť všetky dane, ktoré vám zamestnávateľ strhol z platu. Ale iba vtedy, ak váš celoročný príjem neprekročil stanovenú hranicu a podáte daňové priznanie.

Penzisti si môžu zdaniť aj príjmy z prenájmu
Zdroj: Pavol Funtál

1 915 eur
a jeden cent, do tohto príjmu dôchodca daň neplatí

500 eur
si môžu odrátať z príjmov pri prenájmu


Dôchodca nemusí myslieť na daňové priznanie, ak jeho celkové príjmy za minulý rok neprekročili sumu 1 915,01 eura. Neplatí to v situácii, ak si uplatňuje daňový bonus, prípadne ak požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie. Ak však príjem seniora presiahne túto hranicu, platí daň z celého príjmu. Posudzuje sa pritom celkový hrubý príjem ešte pred odpočítaním odvodov.


Oslobodenie od daní
Oslobodenie od daní môžu využiť aj penzisti, ktorí prenajímajú byt či dom. Pri príjmoch z prenájmu si najprv odpočítajú nezdaniteľnú sumu 500 eur a ak im potom zostane príjem nižší ako 1 915,01 eura, nemusia platiť daň vôbec.


Ak byt prenajímajú manželia, môžu si príjem rozdeliť a každý z nich si tak odráta nezdaniteľnú sumu 500 eur. Keď ani jednému nezostane po odpočítaní tejto sumy viac než 1 915,01 eura, dani sa môžu vyhnúť. Znamená to, že manželia môžu v hrubom za rok na prenájme zarobiť až 4 803,34 eura a tento príjem nemusia vôbec zdaniť.

Ak ste prenajali nehnuteľnosť nájomnou zmluvou, pričom nejde o prenájom na základe živnostenského oprávnenia, dosiahnutý zárobok sa považuje za príjem podliehajúci dani. Preto ho treba priznať. Príjmy z prenájmu (po odpočítaní sumy oslobodenia 500 eur) sa uvádzajú v daňovom priznaní fyzickej osoby typu B.

Uplatnenie odpočtov
Osoba s príjmami z prenájmu, ktorá si uplatňuje preukázateľné daňové výdavky – napriek tomu, že sa rozhodne účtovať v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve, prípadne vedie evidenciu – nie je účtovnou jednotkou. Preto nemusí k daňovému priznaniu prikladať účtovné výkazy.


Nezdaniteľné časti základu dane, či už na seba, na manželku či napríklad už aj na kúpeľnú starostlivosť, si môžete odpočítať len od takzvaných aktívnych príjmov – teda od príjmov zo zamestnania, zo živnosti a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Príjmy z prenájmu nie je možné o tieto sumy znížiť.


„Daňou z príjmov sa teda zdaňuje príjem znížený o oslobodených 500 eur mínus výdavky upravené pomerom medzi zdaniteľnými príjmami a celkovými príjmami z prenájmu,“ vysvetľuje Peter Furmaník zo spoločnosti Libertax Consulting. Dôchodcovia, ktorí od začiatku minulého roka dostávali starobný dôchodok, prípadne sa im priznal spätne k 1. januáru 2018, svoju nezdaniteľnú časť pre prípadné aktívne príjmy musia znížiť o celkový súčet dôchodkov v roku 2018. „Pri príjmoch z prenájmu je to v podstate jedno. Daň z príjmov prenajímateľa nezdaniteľné časti vôbec neovplyvňujú,“ dodáva.

Pozor! Dôchodca si môže uplatniť rovnaké výdavky ako ktorýkoľvek iný prenajímateľ. Ak ide o prenájom, kde sú k dispozícii len základné služby, môže sa rozhodnúť medzi zapísaním nehnuteľnosti do obchodného majetku (viac možností pre daňové náklady) alebo jej ponechaním v osobnom majetku (menej manévrovacích možností na uplatnenie nákladov). 

Nezabudnite! Penzista môže využiť aj kombináciu limitov na zdaňovanie a podávanie priznania. Ak inkasuje z prenájmu povedzme 2 400 eur za rok, tak – keďže 500 eur je oslobodených od dane – vyjde mu suma 1 900 eur, ktorú nemusí zdaniť. Je to preto, lebo suma je pod hranicou na povinné podanie daňového priznania.


Pri predaji bytu nemá dôchodca úľavy
Dôchodcovia principiálne nemajú pri predaji nehnuteľnosti nijaké úľavy, zdaňujú ich rovnako ako iné fyzické osoby – ak však príjem z predaja nie je menší ako 1 915,01 eura.

„Príjem z predaja sa nezdaňuje, ak sa nehnuteľnosť odpredá buď po piatich rokoch od jej nadobudnutia, napríklad kúpou či dedením, alebo po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku, ak sa viedol ako obchodný majetok na podnikanie, prípadne prenajímanie," zdôrazňuje podnikový ekonóm zo spoloč

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.