07.02.2019, 00:00

Cechy chcú udržať kvalitu remesla

Podnikatelia sa často pýtajú či potrebujú mať prevádzku. Mýlia si pritom pojmy prevádzkareň a priestor súvisiaci s podnikaním. Aký je rozdiel medzi týmito dvomi priestormi a aká je situácia v podnikaní? Tu sú reakcie zainteresovaných.

Cechy chcú udržať kvalitu remesla
Zdroj: RTVS

Odpovedá Slovak Business Agency

1. Prevádzka podľa zákona
Čo sa chápe pod prevádzkou podľa živnostenského zákona?
Je to miesto alebo miesta, v ktorých živnostník vykonáva samotnú podnikateľskú činnosť alebo v ktorom pracujú jeho zamestnanci. Môže teda ísť o predajňu, výrobňu, kozmetický salón, penzión, reštauráciu. Prevádzkareň nie je miesto jeho podnikania. Miestom podnikania je v podstate adresa, na ktorej podnikateľ prijíma všetku poštu a vybavuje administratívu. Čo môže byť aj doma. Ak prevádzkuje živnosť v mieste podnikania alebo v sídle firmy, nejde o prevádzkareň a povinnosti súvisiace so zriadením a chodom prevádzky ho nemusia trápiť.

2. Priestory súvisiace s podnikaním
Ktoré priestory zákon nepovažuje za prevádzku?
Ide o priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti. Napríklad určené na uskladnenie surovín a tovaru, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na technickú údržbu. Za prevádzku sa nepovažuje ani miesto podnikania fyzickej alebo sídlo právnickej osoby, ale ani výstavné priestory a vzorkové predajne, priestor na prijímanie a vydávanie zákaziek alebo tovaru.


3. Technologické zariadenia
Prevádzkou podľa živnostenského zákona nie sú ani technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti. O aké zariadenia ide?
Ide najmä o stánky, pulty a prenosné predajné zariadenia na trhových miestach, ak sa na ich zriadenie nevyžaduje stavebné povolenie. Zariadenie a priestor na ľudovú technickú zábavu, napríklad kolotoče, hojdačky, zábavné strelnice. Prevádzkou v zmysle živnostenského zákona nie sú ani motorové vozidlá a ich prípojné vozidlá, ktoré slúžia na prevádzkovanie živnosti, a tiež pojazdné predajne a ani zariadenia na reklamy či predajné automaty.

4. Otvorenie prevádzky
V akých prípadoch je vhodné otvoriť si prevádzku?
Ak charakter živnosti neumožňuje robiť všetko z domu, prípadne to vybaviť návštevami u klientov. V prípade, že súčasťou podnikania je výrobná činnosť alebo väčšia manipulácia s tovarom, úrad bude zriadenie prevádzky vyžadovať a nedovolí prevádzkovať ju doma. Pri niektorých pred

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.