12.02.2019, 00:00

Urbárnik chce podnikať v lese sám

Kedy sa možno oddeliť kúpou podielu od spoločného pozemku? Situácia nie je vôbec jednoduchá. Jej riešenie osvetľujú odborníci, ktorých sme oslovili na ministerstve pôdohospodárstva.

Urbárnik chce podnikať v lese sám
Zdroj: Dreamstime

Do redakcie sa nám ozval čitateľ zo Starej Ľubovne. Na lese a lúkach, ktoré sú v katastri evidované ako trvalé trávne porasty, má podiely v urbársko-želiarskej spoločnosti. Odkúpil ich od niektorých členov, pričom rád by odkúpil aj ďalšie. Môže sa potom od spoločného pozemku oddeliť? Odpoveď sme hľadali u odborníkov z ministerstva pôdohohospodárstva.

Aké sú detaily prípadu
Najprv si priblížme, o čo ide. Tomáš Valčák sa stal vlastníkom viacerých podielov v urbariáte. „Ešte mám niečo prisľúbené. Keď to vyjde, tak môj podiel na lese a trvalých trávnatých porastoch bude okolo 20 hektárov. Myslím si, že to je už zaujímavá výmera,“ napísal do HN. Rád by sa od tamojšieho urbariátu odčlenil, či už dobrovoľne, alebo súdnou cestou, a hospodáril sám aj kvôli rôznym nezhodám, ktoré v ich spoločenstve panujú. „Samozrejme, hospodáril by som s odborným lesným hospodárom, pretože mám kladný vzťah k lesu a prírode.“


Valčák v lokalite poľuje. S odborným lesným hospodárom bol priamo na mieste a prešli spolu všetky plochy na listoch vlastníctva. Nemá záujem škriepiť sa s výborom, lebo to nevedie k ničomu. Nemá ani záujem o členstvo vo výbore. Jednoducho chce byť samostatný a svojim potomkom zanechať reálny les, nielen podiely.


„V inej oblasti vlastním iba pol hektára, kde som majiteľom jednej jedniny, a tam hospodáriť viem. Viem, koľko les vyprodukuje, koľko treba do neho dať a aké sú výnosy. Čo sa týka urbáru, zahrnutých je v ňom 17 listov vlastníctva. Podiely mám na každom rôzne.“

Môžu nastať dve situácie
Ako opisuje Valčák, v lokalite nebola doteraz komasácia, čiže každý má podiely všade a nik nemá nič. Zaujíma ho, aké má možnosti. Ministerstvo pôdohospodárstva upozorňuje na dve situácie. Rozhodujúce je, či je náš čitateľ v pozemkovom spoločenstve spoluvlastníkom podielu na spoločnej nehnuteľnosti, alebo je spoluvlastníkom podielu na inej spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti, ktorá spoločnou nie je, lebo v tomto je práve rozdiel.

Kedy odčlenenie nie je možné
Ak by išlo o vlastníka spoločnej nehnuteľnosti, nie je možné sa „oddeliť“. Spoločná nehnuteľnosť je historický jav a udržuje sa aj v súčasnosti ako osobitný typ spoluvlastníctva, v ktorom sú spoluvlastníci k sebe trvalo viazaní, pretože ich spoluvlastníctvo nemožno zrušiť ani vysporiadať. Ministerstvo odkazuje na paragraf 8 odsek 1 zákona o pozemkových spoločenstvách.


„Nie je možné, aby sa niektorý spoluvlastník buď dohodol s ostatnými, alebo sa domohol na súde, že zo spoločnej nehnuteľnosti mu bude vyčlenená ako samostatný pozemok časť zodpovedajúca výmere pripadajúcej na jeho podiel a táto by sa stala automaticky jeho výlučným vlastníctvom.


Nič na tom nemení ani fakt, že ide až

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.