14.02.2019, 10:11

Ako poukázať dve percentá zo zaplatenej dane

Aj tento rok môžete darovať dve percentá zo svojich daní neziskovým organizáciám, občianskym združeniam, nadáciám, či iným vybraným prijímateľom.

Ako poukázať dve percentá zo zaplatenej dane

Fyzické a právnické osoby, ktoré podávajú daňové priznanie, tak urobia priamo v daňovom priznaní. Zamestnanci, ktorým zamestnávateľ urobil zúčtovanie dane, predložia daňovému úradu vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane. Vyhlásenie sa podáva na predpísanom tlačive.

1. Zamestnanec prikladá vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane do 30.4.2019. Prílohou vyhlásenia je aj potvrdenie o zaplatení dane, ktoré vystaví zamestnávateľ najneskôr do 15.4.2019.

2. Občan či živnostník, ktorý podáva daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby za rok 2018, môže v daňovom priznaní vyhlásiť, že podiel zaplatenej dane do výšky dvoch percent sa má poukázať ním určenej organizácii. Môže poukázať aj tri percentá, ak vlani aspoň 40 hodín mal dobrovoľnícku činnosť. V takomto prípade je povinný doložiť aj písomné potvrdenie, ktoré je prílohou daňového priznania.

3. Fyzická osoba môže darovať dve alebo tri percentá len jednému prijímateľovi, pričom podiel zaplatenej dane je najmenej tri eurá.

4. Právnická osoba môže poukázať ním určeným prijímateľom podiel do výšky jedného percenta zaplatenej dane. V prípade splnenia podmienky darovania 0,5 percenta zaplatenej dane najneskôr v lehote na podanie daňového za rok 2018 určeným daňovníkom, ktorí nepodnikajú vo verejnoprospešných organizáciách, môže poukázať podiel zaplatenej dane do výšky dvoch percent.

5. Právnické osoby môžu darovať jedno alebo dve percentá aj viacerým prijímateľom. Minimálna výška v prospech jedného prijímateľa je osem eur.

6. Zoznam organizácií, ktorým môžete darovať podiel z vašich daní, vedie Notárska komora a je verejne dostupný na stránke www.notar.sk, ako aj na portáli Finančnej správy.

6. Tí, ktorí si odložia podanie daňových priznaní, poukazujú podiel zaplatenej dane v predĺženom termíne. Napríklad v júni 2019.

Vyhlásenie by on Scribd

Potvrdenie by on Scribd

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.