20.02.2019, 00:00

Aj dedič už môže žiadať o náhradný pozemok

Každý vlastník náhradného pozemku musí pozorne sledovať zmeny v tejto oblasti. Vlani si napríklad bolo treba včas požiadať o predĺženie jeho využívania. Po novom tak môžu urobiť i farmári, ktorí získali náhradný pozemok prevodom. Pozrite si prehľad všetkých povinností.

Aj dedič už môže žiadať o náhradný pozemok
Zdroj: Reuters

Ako vyzerá administratíva s prideľovaním náhradnej pôdy

1. Preskúmanie vzťahu zo strany úradov
Osoba, na ktorej meno znelo pôvodné rozhodnutie o náhradnom pozemku, si musela podať do konca februára 2018 na okresný úrad návrh na predĺženie užívania. Úrady potom skúmali, či má dotyčná osoba v poriadku všetku pozemkovú administratívu. Ak áno, človek mohol v užívaní náhradného pozemku pokračovať na základe podnájomného vzťahu. Tento vzťah je bezplatný, pretože pozemky ostali v užívaní družstiev. Všetci, pri ktorých sa po februári 2018 overilo legálne využívanie náhradného pozemku, ho mohli využívať aj naďalej.

2. Koniec platného vzťahu
Vzťahy k náhradným pozemkom upravil štát ešte pred 10 rokmi. Zaviedol v zákone paragraf, ktorý hovoril, kedy rozhodnutia o náhradných pozemkoch vydané pred 1. januárom 2008 prestávali platiť. Bolo to buď vtedy, keď sa začal konkurz na poľnohospodársky podnik hospodáriaci na pôde, na ktorú sa vzťahoval zákonný nájom, alebo vtedy, keď došlo k zániku vlastníctva. Inak povedané, ak niekto svoje parcely, za ktoré dostal náhradné pozemky, predal, alebo osoba, ktorej boli pridelené, zomrela. Ďalšími dôvodmi zániku nároku na užívanie bolo, že pôda sa vyňala z pôdneho fondu, napríklad na výstavbu, alebo sa použila na iné účely než na hospodárenie na pôde, alebo jej užívateľ dostal opakovane pokutu za zaburinenie. Rozhodnutie o pridelení náhradných pozemkov stratilo platnosť aj vtedy, ak pozemky začali užívať dedičia.


3. Neprehľadná situácia
Pred májom 2018 bolo možné, že sa vlastník pôdy o všetkom dohodol s družstvom, pričom nikto z nich nebol povinný chodiť na pozemkový úrad. Úradníci preto vôbec nemali prehľad, koľko takýchto dohôd na Slovensku vzniklo či zaniklo. Aj preto štát pristúpil k veľkej novele od 1. mája 2018, ktorou zaviedol

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.