20.02.2019, 00:00

Príjmy zo zahraničia treba priznať aj na Slovensku

Vlani ste pracovali na živnosť vonku pre domácu firmu alebo ste predali nehnuteľnosť mimo nášho územia? Odborníci Finančnej správy upozorňujú, kedy je potrebné podať priznanie.

Príjmy zo zahraničia treba priznať aj na Slovensku
Zdroj: Dreamstime

1. Práca vo Švédsku
Príklad: Pracoval som vlani vo Švédsku u švédskeho zamestnávateľa. Svoje príjmy som si tam riadne vysporiadal prostredníctvom daňového priznania. Musím podávať daňové priznanie aj na Slovensku, aj keď som tu žiadne príjmy nemal?

Riešenie:
Každá fyzická osoba, ktorá je naším rezidentom, je povinná deklarovať na Slovensku svoje celosvetové príjmy. Preto aj vy ste povinný podať daňové priznanie aj na našom daňovom úrade. Uvediete v ňom aj príjem plynúci zo zdrojov vo Švédsku, avšak len ak vaše celkové zdaniteľné príjmy presiahli vlani 1 915,01 eura. Dvojitému zdaneniu príjmov zo Švédska sa zabráni tým, že si na našom tlačive daňového priznania k dani z príjmov – použijete tlačivo FO typu A – uplatníte metódu vyňatia príjmov. Vyplýva to z nášho zákona o dani z príjmov, ako aj zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a Švédskym kráľovstvom. K daňovému priznaniu priložíte od švédskeho zamestnávateľa potvrdenie o príjme alebo o zaplatenom povinnom poistnom, prípadne výplatné pásky, kópiu podaného daňového priznania vo Švédsku alebo výsledok ročného zúčtovania dane či iné doklady, ktorými preukážete zdanenie príjmu vo Švédsku.

Pozor! Daňovník s príjmami zo zdrojov v zahraničí vypisuje údaje aj v IX. oddiele daňového priznania (tlačivo FO typu A), kde uvedie kód štátu (Švédsko má kód štátu 752), príjmy a výdavky, pričom výdavkom pri závislej činnosti je poistné platené zamestnancom.


2. So slovenskou živnosťou v Česku
Príklad:
Pracoval som vlani prvé dva mesiace v Česku na svoju „slovenskú“ živnosť. Išlo o pomocné práce pri rekonštruovaní budovy knižnice. V Česku som z titulu svojej činnosti nemal stálu prevádzkareň. Zvyšok roka som vykonával samostatnú zárobkovú činnosť na našom území. Môžem si predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania o pol roka?

Riešenie: Áno, môžete si predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania o celých šesť kalendárnych mesiacov. Pozor však, oznámenie o jej predĺžení musíte podať na daňovom úrade najneskôr do 1. apríla 2019. Vaša nová lehota tak bude do 30. septembra 2019. Dovtedy ste povinný daň aj zaplatiť.

3. Živnostník v Rakúsku
Príklad:
Vlani som ako živnostník pracoval v Rakúsku a príjem mi vyplácala firma zo Slovenska. Môžeme si predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania o pol roka?

Riešenie: Keďže ste fyzicky pracovali v zahraničí a príjem vám vyplácal náš rezident, môžete si predĺžiť lehotu na podanie daňového priznania o šesť mesiacov, a to preto, lebo vaše príjmy sa považujú za zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí. V prípade príjmov z aktívnej činnosti sa totiž zohľadňuje pri posúdení ich zdroja štátne územie, na ktorom sa táto činnosť fyzicky vykonáva. Príjmy z činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí sú tak vo všeobecnosti príjmy plynúce z činnosti vykonávanej mimo nášho územia.

4. Úroky z cenných papierov
Príklad:
V

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.