20.02.2019, 16:30

Príslušnosť súdu sa určuje podľa toho, kde mala firma sídlo pred pól rokom

Podnikateľom, ktorí si menili sídlo firmy pre „zhovievavosť“ súdov odzvonilo. Od 1. januára minulého roku sa totiž pri konkurze prihliada na adresu, kde sídlila firma ešte pred jeho návrhom.

Príslušnosť súdu sa určuje podľa toho, kde mala firma sídlo pred pól rokom
Zdroj: Dreamstime

Firma, ktorá vyhlasuje konkurz, tak musí urobiť na súde. Nezáleží pri tom, či ide o veriteľský návrh alebo je iba jej rozhodnutie. V takejto situácie je potrebné určiť miestnu príslušnosť konkurzného a reštrukturalizačného súdu.  

Príslušnosť súdu na konkurzné a reštrukturalizačné konanie voči dlžníkovi, ktorý je právnickou osobou, sa určuje podľa okolností ktoré platili pól roka pred podaním návrhu na konkurz. Hovoríme o takzvanom retrospektívnom pravidle. 

V praxi sa bežne stáva, že na rovnakú právnu otázku majú súdy rozdielny názor. To sa dalo v minulosti využiť najmä takým spôsobom, že spoločnosť v konkurze si mohla preniesť sídlo do obvodu súdu, ktorý mal na danú právnu vec názor, ktorý dlžníkovi viac vyhovoval.

Od minulého roku však platí, že pri vyhlasovaní konkurzu respektíve pri povolení reštrukturalizácie je pre právnickú osobu v tejto záležitosti príslušný ten súd, kde mala firma sídlo šesť mesiacov pred podaním návrhu. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.