22.02.2019, 00:00

Ako priznať príjmy z cudziny

Mnohí naši občania si vlani chodili zarábať aj mimo republiky. V prípade, že mali príjmy len zo zamestnania, teda zo závislej činnosti, musia podať daňové priznanie aj u nás. A to aj napriek tomu, že im ich tamojší zamestnávateľ zdanil.

Ako priznať príjmy z cudziny
Zdroj: Pavol Funtál

Príklad: Jana Zahraničná odpracovala časť minulého roka na Slovensku a časť v Česku. Od januára do júla pracovala na pracovnú zmluvu pre tunajšieho zamestnávateľa. V úhrne zarobila 10 400 eur, z nich išlo na sociálne poistenie 980 eur a zdravotné poistenie 416 eur. Zaplatené preddavky na daň predstavovali 1 050 eur. Od augusta do decembra 2018 sa zamestnala v spoločnosti so sídlom v Česku, kde si zarábala závislou činnosťou. Český zamestnávateľ jej vyplatil mzdu vo výške 128 235 českých korún, čo je v prepočte päťtisíc eur. Povinné poistenie odviedol v sume 23 082,30 českých korún, v prepočte 900 eur. Na príklade tejto daňovníčky prinášame v spolupráci s Finančnou správou návod, ako bezchybne vyplniť tlačivo určené pre fyzické osoby typ A.

Jana

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.