22.02.2019, 00:00

Ako priznať príjmy z cudziny

Mnohí naši občania si vlani chodili zarábať aj mimo republiky. V prípade, že mali príjmy len zo zamestnania, teda zo závislej činnosti, musia podať daňové priznanie aj u nás. A to aj napriek tomu, že im ich tamojší zamestnávateľ zdanil.

Ako priznať príjmy z cudziny
Zdroj: Pavol Funtál

Príklad: Jana Zahraničná odpracovala časť minulého roka na Slovensku a časť v Česku. Od januára do júla pracovala na pracovnú zmluvu pre tunajšieho zamestnávateľa. V úhrne zarobila 10 400 eur, z nich išlo na sociálne poistenie 980 eur a zdravotné poistenie 416 eur. Zaplatené preddavky na daň predstavovali 1 050 eur. Od augusta do decembra 2018 sa zamestnala v spoločnosti so sídlom v Česku, kde si zarábala závislou činnosťou. Český zamestnávateľ jej vyplatil mzdu vo výške 128 235 českých korún, čo je v prepočte päťtisíc eur. Povinné poistenie odviedol v sume 23 082,30 českých korún, v prepočte 900 eur. Na príklade tejto daňovníčky prinášame v spolupráci s Finančnou správou návod, ako bezchybne vyplniť tlačivo určené pre fyzické osoby typ A.

Jana prepočíta príjmy z českých korún na eurá, pričom na prepočet si vybrala ročný priemerný kurz za rok 2018 (25,647 CZK/EUR) podľa kurzového lístka Európskej centrálnej banky v roku 2018. To znamená, že hrubý príjem predstavuje sumu päťtisíc eur, poistenie 900 eur a zaplatená daň v Česku je 615 eur. Vypĺňať bude tlačivo FO typ: A a vyplní ho nasledovne:Strana 1:
Do riadka 01 doplní svoje rodné číslo v časti Druh daňového priznania vyznačí krížikom „daňové priznanie“. Na pravej strane doplní ro

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.