22.02.2019, 10:15

Diskriminácia na základe veku nie je ojedinelá, ale Slováci sú voči starším kolegom tolerantní

Populácia v Európe starne a firmy budú nútené riešiť aj zamestnávanie osôb vo vyššom veku. Slováci sa na pracoviskách s kolegami nad 55 rokov zatiaľ často nestretávajú, ale akceptujú ich.

Diskriminácia na základe veku nie je ojedinelá, ale Slováci sú voči starším kolegom tolerantní
Zdroj: Archív HN

Čoraz častejšie sa hovorí o tom, že v súčasnej situácii na trhu práce majú väčšie šance aj tí, ktorí sú často považovaní za menej atraktívnych. V tejto súvislosti sa spomínajú aj zamestnanci nad 55 rokov.

Populácia v Európe starne a firmy budú otázku pracovnej sily vo vyššom veku riešiť vo svojej agende častejšie. Starší zamestnanci majú veľa skúseností a často aj vysokú pracovnú morálku. Na druhú stranu, ich je však potrebné vzdelávať, aby nestratili krok s dobou.

Slováci sa na svojom pracovisku s kolegami nad 55 rokov až tak často nestretávajú. Väčšina z nich by podľa prieskumu Paylab Data Research takúto možnosť akceptovala.

Kolegov nad 55 rokov má približne tretina Slovákov

Paylab Data Research zisťoval, aké sú postoje Slovákov voči spolupráci s kolegami nad 55 rokov. Do prieskumu sa zapojilo celkovo 2441 respondentov. Z neho vyplynulo, že iba 36 percent odpovedajúcich sa v súčasnosti stretáva so zamestnancami v tejto vekovej skupine. Ukazuje sa, že takýto zamestnanci dostávajú v súčasnos

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.