26.02.2019, 00:00

Investície vhodné nielen pre biznis

Hľadať investora je pre firmy ťažké. Najmä ak padla voľba na predaj či kúpu podielu výmenou za kapitál. Chce to náročnú spoluprácu odborníkov z viacerých oblastí. Aj preto boli investície do firiem dosiaľ viac-menej doménou veľkých investorov. Dnes sa to mení.

Investície vhodné nielen pre biznis
Zdroj: Dreamstime

Crowdfunding alebo kolektívne financovanie je inovatívny spôsob, ako získať peniaze na projekty v rámci podnikateľských či neziskových aktivít. V Európe tento spôsob financovania firiem rýchlo rastie.
Od tradičných spôsobov sa líši najmä počtom finančných zdrojov. Kým pri tradičnom financovaní sa čerpajú peniaze z jedného alebo viacerých zdrojov, crowdfunding pomocou online platforiem spája záujemcov o financovanie s rozsiahlejšou komunitou investorov. Umožňuje realizátorom projektov získať potrebné prostriedky vo forme menších príspevkov od väčšieho množstva jednotlivcov.

Alternatívna forma
Získať financie na rozbeh a rozvoj firmy nie je jednoduchou úlohou. Najmä ak sa vyčerpajú vlastné zdroje a bankové úvery sú nedosiahnuteľné. Podnikateľ má v podstate dve možnosti. Dlhové financovanie alebo financovanie vlastným kapitálom. Inak povedané, môže sa pokúsiť získať externé zdroje od podnikateľských anjelov, čo je súkromný investor, alebo zo špecializovaných fondov vo forme úveru či kapitálu so vstupom do firmy.


Výhodou crowdfundingu je, že je prístupný takmer každému. Často ho vyhľadávajú aj startupy a rastúce podniky. Je síce finančnou inováciou, no často pomáha aj inováciám a rizikovým projektom. Nejde však len o alternatívnu formu získania peňazí. Veľký potenciál crowdfundin

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.